Rasy psów: labrador

Labrador retriever wywodzi się z Nowej Fundlandii lecz ich nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, dlatego też początkowo były błędnie nazywane „psami z Labradoru”. Już w XVIII wieku dostrzeżono ich przyjazne nastawienie i chęć do pracy w zespole. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły rybakom na kutrach podczas połowów, gdzie miały nie jedno zadanie. Oprócz wyciągania sieci rybackich, wyciągali także topiących się ludzi. Ciekawostką jest fakt, że z angielskiego „to retrieve” oznacza „przynosić”. Czyli krótko mówiąc kolejną umiejętnością tych psów jest aportowanie, które było bardzo ważnym elementem podczas polowań.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Wysokość suczki 55–60 cm

Waga 25-32kg

Wysokość samca 57–62 cm

Wags 29-36kg 

Cena 2.000 – 3500zł 

Długość życia 10-12 lat  

Krótkowłose z podszerstkiem

Umaszczenie: Barwa czarna, Czekoladowa, Żółta

Cechy: Towarzyski, Aktywny, Cierpliwy

Pielęgnacja

Raz w tygodniu warto wyczesać martwą sierść za pomocą rękawicy albo odpowiednio dobranej szczotki. Labradory linieją dwa razy w roku, dlatego wtedy trzeba częściej je wyczesywać. Oczywiście, jak w przypadku każdej razy ważne jest regularne mycie zębów i przycinanie pazurów.

Charakter

Labradory łakną kontaktu z człowiekiem, są niezwykle posłuszne i inteligentne. Są cenione za świetny węch i szybkie dostosowywanie się do panującego otoczenia. Labradory w wodzie czują się jak ryby i są jej prawdziwymi miłośnikami. Bez względu na to czy to morze, jezioro, staw, rzeka czy zwykła kałuża będą chętne do kąpieli nawet mimo niekorzystnej pogody. Psy tej rasy nie są skore do ciągłego wylegiwania się na kanapie. Jednak mimo, że są psami bardzo aktywnymi, dobrze odnajdują się w domu u boku swojej ludzkiej rodziny. Są cierpliwe i tolerancyjne, dlatego nadają się życia u boku dzieci i innych zwierząt.

 Choroby

Labrador ze względu na dużą masę oraz wielkość często posiada problemy ze stawami. Do najczęściej spotykanych chorób należy: dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. Często zdarza się, że z wiekiem zauważa się u nich zwyrodnienia stawów. Kolejną chorobą często spotykaną u labradorów jest otyłość. Należy uważać, aby nie doprowadzić u nich do zbyt dużej wagi ciała poprzez odpowiednią dietę i ruch. Dość często u labradorów zdarzają się również zwichnięcia rzepki, a także atopowe zapalenie skóry.

Wybrane dla Ciebie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz