Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać?

Nasi psi przyjaciele również napotykają w swojej diecie pokarm, który może im nie służyć. Warto więc obserwować swoje zwierzę, by wyłapać moment, w którym po jakimś konkretnym pokarmie, bądź też składniku, zaczyna on się czuć nieswojo. Pytanie tylko, w jaki sposób rozpoznać alergię? W tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na kilka zachowań, o których dziś Wam opowiemy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Alergia pokarmowa – co to oznacza?

W pożywieniu zwierząt znajdują się substancje, których mogą one nie tolerować. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego obserwacja jest tutaj kluczowa. Efektem tego typu alergii jest stan zapalny, który przekłada się na takie rzeczy, jak: świąd, rumień, krostki, czy grudki ropne. Jeśli więc Twój psiak zaczął drapać się o wiele bardziej, niż miał to w zwyczaju, bądź co więcej, podgryza swoją skórę – warto przyjrzeć się temu bliżej, by wykluczyć, lub potwierdzić ewentualną alergię pokarmową.

Nie myl alergii z nietolerancją!

Tak samo jak u nas ludzi, także u psiaków występują nietolerancje pokarmowe. Często to dotyczy znanej nam coraz bardziej laktozy, która powoduje biegunki, czy wzdęcia. Jest to bardzo popularny objaw nie tylko u czworonogów, ale także u ludzi. Z czego to wynika? Dla przykładu: mleko podawane przez sukę posiada o wiele mniej laktozy, niż to, które wytwarza krowa. Różnica ta powoduje rewolucję w brzuszku, która przekłada się na niepożądane objawy.

Czego zazwyczaj dotyczą psie alergie?

Jak się okazuje, produktów, które mogą powodować psią alergię pokarmową, jest naprawdę sporo. Często słyszy się, że są to: kurczaki, wołowina, nabiał, jagnięcina, czy też jaja. Pamiętajcie jednak, że alergia to kwestia bardzo indywidualna i nie dotyka każdego psiaka, bądź też dotyka, ale przez totalnie inny pokarm. Co więcej, nie tylko mięso, czy też produkty pochodzenia zwierzęcego, powodują taką reakcję. Do tego grona zaliczają się także: białka roślinne, a mianowicie – soja, czy też kukurydza.  Warto analizować składy w gotowych karmach, a przygotowując samodzielnie posiłki, zwracać uwagę na to, co dokładnie się w nich znajduje, by zawsze odpowiednio reagować i wiedzieć jaką informację podać weterynarzowi, czy też w drugą stronę – co powoli eliminować z diety.

Wiemy, że to jest alergia – i co dalej?

Dla psich alergików dostępne są specjalne karmy, które powinny działać kojąco na ich układ pokarmowy. W każdym wypadku mile widziana jest konsultacja z weterynarzem, który podpowie, w jakim kierunku warto iść, by nasz przyjaciel posiadał lepsze samopoczucie i czerpał z jedzenia wyłącznie przyjemność.

Alergia pokarmowa to nigdy nie jest coś przyjemnego, ale zdajemy sobie z tego sprawę, że każdy troskliwy właściciel swojego czworonoga jest w stanie bez problemu wyprowadzić go z tej niekomfortowej sytuacji. Często powtarzamy, że obserwacja futrzaków to podstawa i dziś również podtrzymujemy to zdanie. Niestety nie są one w stanie przekazać nam za pomocą słów, co się z nimi dzieje, dlatego nasze wsparcie jest kluczem do rozwiązania ich “niewidzialnych” problemów. 

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz