Rasy psów: Buldog angielski

Przedstawiciela tej tasy miał sam Winston Churchill. Uznawany za symbol Wielkiej Brytanii. Krępy ale silny i niezależny. Nieco pokraczny ale odważny i zazwyczaj przyjazny wobec ludzi. Przodkowie buldogów wywodzą się ze starożytnego Rzymu gdzie hodowany były do walk z bykami (stąd też ich nazwa, bull – ang. byk). Współczesne buldogi angielskie pochodzą Wielkiej Brytanii gdzie krzyżowano ówczesne buldogi (podobne raczej do współczesnych dużych mastifów) z innymi rasami chcąc stworzyć mniejsze psy które będą odpowiednie do odstraszania intruzów ale też sprawdzą się jako psy do towarzystwa.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Obecnie buldogi utrzymywane są głównie jako psy towarzyszące. Charakteryzują się raczej dość spokojnym charakterem, większość z nich jest też pozytywnie nastawiona do ludzi. Przywiązują się do swojej rodziny choć są raczej typem indywidualisty. Ze względu na ich gabaryty należy nadzorować zabawy z mniejszymi zwierzętami i dziećmi bo niechcący mogą zrobić im krzywdę nie zdając sobie sprawy ze swojej masy. Są psami dość chętnymi do zabawy, trzeba jednak kontrolować natężenie aktywności bo w związku z budową pyska i nosa mogą pojawiać się problemy z oddychaniem.

Jak każda rasa brachycefaliczna narażone są na przegrzanie. Zwłaszcza w cieplejsze dni musimy pamiętać o zapewnieniu im warunków pozwalających na schłodzenie ciała. Wentylatory, maty czy kamizelki chłodzące są wtedy bardzo pomocne.  Może również wystąpić u nich syndrom ras brachycefalicznych. Zwężone nozdrza, przerośnięte podniebienie miękkie które mogą powodować przewlekłą duszność prowadzącą do poważniejszych problemów oddechowych lub kardiologicznych. Przy bardzo natężonych objawach często konieczna jest interwencja chirurgiczna  która pozwala później psom na  bardziej komfortowe życie.

Buldogi angielskie mają krótką zwartą sierść z niedużą ilością podszerstka która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przeczesywanie sierści gumowym zgrzebłem lub rękawicą w okresach zwiększonego linienia.

Uszy buldogów, które według wzorca powinny układać się na kształt płatków róży są nieduże i dość lekkie, nie powinny sprawiać problemów przy czyszczeniu.

Więcej pracy mogą wymagać fałdy skóry na głowie i wokół pyska które należy regularnie przecierać. Podobnie jest z okolicą odbytu i zewnętrznych narządów płciowych, buldogi ze względu na krępą budowę i dość krótką szyję mogą mieć problem z samodzielną toaleta tych obszarów. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na czystość tych okolic żeby zapobiec zapaleniom.

Buldog angielskie są rasą predysponowaną do dysplazji stawów, głównie biodrowych. Decydując się na psa tej rasy musimy więc sprawdzić czy rodzice wybranego przez nas szczeniaka zostali przebadani w tym kierunku, a także w czasie rozwoju malucha nie forsować go i unikać śliskich niestabilnych powierzchni.

Często występującymi schorzeniami są też alergie skórne i pokarmowe, atopowe zapalenie skóry czy też problemy okulistyczne, takie jak chociażby entropium czyli wywijanie się powieki w kierunku oka, co może drażnić rogówkę powodując łzawienie, zaczerwienienie i inne poważniejsze problemy.

Buldogi angielskie na pewno nie są rasą dla każdego. Ich uroczy wygląd i dość przyjemny charakter to tylko jedna strona medalu. Ze względu na budowę głośno oddychają, chrapią w nocy, zdarzają się problemy z trawieniem w wyniku czego powstają gazy. Są rasą która dość mocno się ślini, a ze względu na silny przodozgryz ślina spływa i kapie wszędzie gdzie znajdzie się pies.

Decyzja o zakupie psa tej rasy, tak samo jak każdej innej, powinna być odpowiedzialna i dokładnie przemyślana. Jednak ze względu na obciążenia genetyczne i możliwe choroby oraz to jakich nakładów finansowych mogą te problemy wymagać powinno być to naprawdę dojrzała i wnikliwie przemyślana decyzja.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz