Wyprawka dla kociaka

Adopcja kota, niezależnie od tego czy przygarniamy znajdę, zabieramy kota że schroniska czy fundacji czy też kupujemy malucha z hodowli powinna być odpowiedzialną, przemyślana decyzją. Kiedy już podejmujemy decyzję powinniśmy się odpowiednio przygotować zanim zabierzemy kota do naszego domu.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Podstawowym wyposażeniem każdego kociego domu jest bez wątpienia kuweta i żwirek. Kuweta powinno a zostać dopasowana do wielkości zwierzęcia, lepiej by była nieco za duża niż za mała. Jeśli chodzi o żwirek to warto dowiedzieć się z jakiego kot korzystał dotychczas w hodowli czy też domu tymczasowym i taki stosować na początku. Stopniowo możemy zmieniać żwirek na docelowy który będziemy używać na co dzień. Bez względu na pochodzenie kota i jego wiek na początku pobytu w naszym domu mogą zdarzyć mu się małe „wpadki” takie jak nie trafianie do kuwety czy załatwianie się w innych miejscach dlatego też warto się zaopatrzyć w podkładu higieniczne i środki do czyszczenia zabijające zapach moczu czy kału.

Miseczki na jedzenie i wodę  najlepiej rozstawić przynajmniej w niewielkiej odległości od siebie. Koty dzikie, a także domowe dziko żyjące rzadko pobierają wodę w pobliżu miejsc w których jedzą. Kolory tych akcesoriów raczej nie robią kotu różnicy możemy więc dopasować je do wystroju domu, jeżeli natomiast chodzi o wielkość to w przypadku kotów najlepiej sprawdzają się miseczki płytkie ale dość szerokie. Popularne ostatnio fontanny czy poidełka mogą sprawdzić się u kotów które same niechętnie piją. Jeżeli jednak nasz kot zjada mokrą karmę o wysokiej wilgotności i sam chętnie pobiera wodę może okazać się zbędnym wydatkiem, warto więc wstrzymać się z takim zakupem a z dobrze poznamy kota.

Przydatne będą również szczotki czy grzebienie do pielęgnacji sierści. Jeśli nasz kot jest krótkowłosy sprawdzi się na przykład rękawica do wyczesywania podszerstka czy też niewielka szczotka o niezbyt gęstych igiełkach. \w przypadku kota długowłosego przyda się i szczotka i grzebień a często także tak zwany filcak czyli urządzenie podobne do grzebienia które zamiast zębów ma ostrza pomagające w pozbywaniu się kołtunów. Pamiętajmy, ze jeżeli kot do tej pory nie miał wykonywanych żadnych zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy przyzwyczajać go do nich stopniowo i cierpliwie.

Jeżeli chodzi o zabawki to wszystko zależy od preferencji konkretnego kota. Dlatego na początku lepiej nie kupować wielu zabawek tylko kilka prostych i niedrogich żeby sprawdzić co sprawia kotu największe radość i co najbardziej go interesuje. Może się okazać, że nasz kot nie będziemy zbyt aktywny ale będzie uwielbiał dłuższe ale spokojne zabawy „inteligentnymi” zabawkami  ale nie będzie zbytnio zainteresowany polowaniem na zabawki na wędce. Czymś co teoretycznie powinno sprawdzić się na początku u większości kotów są zabawki wypełnione kocimiętką czy też, trochę nowsze na rynku drewno matatabi które wabiąc kota swoim zapachem zachęca do zabawy. Warto również zaopatrzyć się w drapak. Na początku dobrym pomysłem może być taki w formie płaskiego dywanika który w razie potrzeby może zostać powieszony na ścianie czy przyczepiony do mebla ale sprawdzi się też położony na płaska na podłodze. Jeżeli mamy pewność, ze kot preferuje drapanie pionowych powierzchni wszystkie stojące drapaki, niezależnie od formy, powinny spełnić swoją funkcję

W przypadku młodszych aktywnych kotów warto rozważyć stworzenie kociego labiryntu z półek, mostków, budek czy legowisk mocowanych do ściany. Początkowo może to być jeden element i jeśli sprawdzi się i spodoba kotu będziemy mogli rozbudowywać konstrukcję o kolejne elementy.

Niezależnie od wieku i pochodzenia kota na początku może on czuć się nieco zagubiony i przestraszony nagła zmiana otoczenia. Powinniśmy dać mu chwilę oswojenie się z nowym miejscem, pozwolić mu na swobodną eksplorację terenu na którym będzie mieszkał. Na początku najlepiej nie bombardować kota bodźcami, nie zmuszać go do zabawy czy nie narzucać pieszczot ale pozwolić na swobodne, samodzielne poznawanie otoczenia.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz