Czyszczenie klatki małych zwierząt – kilka porad

Czyszczenie klatki to jedno z podstawowych zadań właścicieli małych zwierząt towarzyszących. Dbanie o higienę jest nie tylko potrzebne ale i obowiązkowe. Tylko regularne sprzątanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zarazków.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Jak dobrze czyścić klatkę?

Czyszczenie klatki powinno być przeprowadzone starannie i dokładnie. Po pierwsze należy usunąć z niej wszystkie akcesoria. Je też należy umyć. Jeśli zauważy się, że gdzieś leżą ułamane kawałki akcesoriów należy je bezzwłocznie usunąć. Do czyszczenia akcesoriów stosuj się do zaleceń producenta. Ceramiczne miski mogą być z powodzeniem myte w zmywarce. Zabawki przeważnie muszą być czyszczone wodą z odrobiną środka. Jeśli w klatce znajdują się rzeczy z materiałów typu legowiska, tunele hamaki czy inne to mogą wymagać prania w pralce. Koniecznie czytaj metki! Może się okazać, że zakupione legowisko wymaga prania ręcznego.

Po opróżnieniu klatki rozpocznij jej mycie. Używaj wody i odpowiedniego środka. W sklepach zoologicznych można nabyć bezpieczne dla zwierzaków detergenty. Ważne aby nie używać zbyt mocnych zapachów, które spowodują, że zwierzak nie będzie czuł się bezpiecznie. Po wyczyszczeniu klatki, zanim włoży się podłoże, czy to trociny czy siano, a może piasek należy klatkę dokładnie osuszyć, najlepiej ręcznikiem. Po włożeniu akcesoriów można zaprosić naszego zwierzaka do swojego czystego domu.

Jak często czyścić klatkę?

Miseczki z wodą i z pokarmem należy czyścić codziennie. Muszą być one traktowane szczególnie, ponieważ zależy nam na tym, aby nasze zwierzątko było zdrowe. Szczególnie wrażliwy układ pokarmowy mają chomiki. Jeśli chodzi o ściółkę należy ją wymieniać wtedy, kiedy znajdują się w niej resztki pokarmu. W Innym przypadku nie należy zaburzać azylu naszego pupila. Drewniane elementy nie wymagają częstego mycia. Bardziej narażone na zarazki są plastikowe elementy.

Jak zabezpieczyć zwierzę ?

Zwierzątko na czas sprzątania klatki musi być dobrze zabezpieczone. Nie należy zostawiać go na wolnej przestrzeni. Chyba, że jest to królik, który biega swobodnie po mieszkaniu (oczywiście, wcześniej przygotowanym na naszego pupila). Pupila można włożyć do specjalnego transportera używanego, np. do wizyt u weterynarza, albo do innej klatki.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz