Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Wolontariat, to krótko mówiąc nieodpłatna praca na rzecz innych. Ten rodzaj pomocy dla zwierząt niesie wiele możliwości. Organizacje poszukują lekarzy oraz techników weterynarii, prawników, fotografów, księgowych i wiele, wiele innych. Czy nie mając kierunkowego wykształcenia można działać i pomagać zwierzętom? Oczywiście!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Zwierzaki, które znajdują się pod opieką fundacji i stowarzyszeń, to bardzo często zwierzęta po przejściach, które kompletnie nie radzą sobie z nową rzeczywistością. Część z nich chowa się w najciemniejsze zakamarki swoich klatek i boksów. Boją się zaufać. Mają problem z wychodzeniem na spacery. Panikują, kiedy człowiek się do nich zbliża. Takie zwierzęta w schroniskach są niezauważalne. Mało kto chce się podjąć opieki nad zwierzęciem z zaburzeniami behawioralnymi i przyjąć je pod swóch dach. To właśnie w takich sytuacjach wolontariusze są potrzebni najbardziej. Każda poświęcona minuta, to malutki krok w dobrą stronę. Zwierzęta, które są przyjacielskie i towarzyskie szybko znajdują domy, dlatego wielu wolontariuszy robi co może, aby wyciągać z psychicznej opresji wszystkie wycofane psy i koty.

Nie tylko w takiej formie pomoc wolontariacka jest potrzebna. Psy często mieszkają w małych boksach. Oprócz socjalizacji potrzebują także wybiegu oraz spaceru, na którym będą poznawać nowe zapachy. Schroniska zatrudniają po kilka osób, a psów bywa kilkaset. Oznacza to, że w wielu schroniskach bez wolontariatu psy wychodzą na spacery raz na 3 miesiące lub wcale.  

Jeśli już zdecydujesz się jaki rodzaj pracy mógłbyś wykonywać dla zwierząt – skontaktuj się z wybraną przez siebie organizacją i przedstaw swój pomysł oraz zaznacz ile godzin w tygodniu jesteś w stanie przeznaczyć na te działania.

Co możesz oczekiwać w zamian za swoją pracę? Nic. Wolontariat, to dobrowolna praca bez wynagrodzenia, dlatego zamiast skupiać się na tym czego możesz oczekiwać, skup się na tym co sam wyniesiesz z tej formy spędzania wolnego czasu. A możesz brać całymi garściami. Wolontariat uczy odpowiedzialności, cierpliwości, rozwija w nas empatię, pozwala uczyć się pracy w grupie.

Każdy wolontariusz powie o innych plusach, ale jedno jest pewne – robienie czegoś dla innych uskrzydla.

Oczywiście są jeszcze inne rzeczy z których masz przywilej skorzystać. Szkoły przyjmują zaświadczenia o odbywaniu wolontariatu i podnoszą ocenę z zachowania. Idąc do szkoły średniej możesz otrzymać dodatkowe punkty przeliczeniowe, które być może zaważą na Twoim ostatecznym wyniku. Pamiętaj jednak, że robienie czegoś za coś, nie jest ideą wolontariatu. Pomaganie czyni nas lepszymi ludźmi. Często zauważamy rzeczy o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Stajemy się wrażliwi na cudzą krzywdę. Istotnym faktem z pomagania innym jest rozwijanie umiejętności interpersonalnych, które w dzisiejszych czasach są bardzo cenione na rynku pracy. Wielu wolontariuszy, którzy poznali się w schroniskach zostają przyjaciółmi na całe życie. Wspólne zajęcia, pasja do pomagania szybko łączy ludzi. Podczas odbywania wolontariatu uczysz się dyscypliny, organizacji pracy, współpracy. To dzisiaj wysoce cenione umiejętności, które po przełożeniu na prawdziwą pracę pozwalają ci być lepszym pracownikiem, menadżerem lub szefem.

Wolontariat, to piękna idea. Jeśli masz tylko odrobinę wolnego czasu – zaangażuj się w pomoc zwierzętom. One na Ciebie czekają!

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz