Poznaj 10 powodów, dla których warto adoptować koty

Już od dłuższego czasu mówi się, by decydując się na futrzastego przyjaciela, nie zapominać o tym, że tuż na wyciągnięcie ręki, czekają oni na nas w schronisku. Wiele osób ma obawy, czy zwierzę właśnie z tego miejsca spełni ich oczekiwania, dlatego dziś przedstawimy Wam najważniejsze powody, dla których warto o tym poważnie pomyśleć.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Decydując się na kota ze schroniska dajesz mu gwarancję nowego domu

Niestety, ale przykra prawda jest taka, że często zwierzęta kończą swój żywot w schronisku. Dzieje się tak, ponieważ mimo ich wieloletniego pobytu w tym właśnie miejscu, nikt się na nich nie zdecydował. Jeśli więcej osób będzie wybierało schronisko zamiast hodowli, to tym samym więcej bezdomnych zwierząt zyska nowy dom.

W schroniskach nie wszystkie koty znajdą swoje schronienie

Pomimo że schroniska robią, co mogą, by uratować przed przykrym losem, jak najwięcej stworzeń, niestety są pewne aspekty, których nie są w stanie przeskoczyć. Jednym z nich jest np. limit miejsc. Każde schronisko posiada taką liczbę i nie mogą jej nagiąć. Natomiast, jeśli adoptujesz kota, to tym samym zwalniasz miejsce dla kolejnej istoty.

Nie kupisz “kota w worku”

Podopieczni, którzy opiekują się zwierzakami, doskonale znają ich charakter. Tym samym nie musisz się obawiać, że weźmiesz ze sobą do domu przyjaciela, który niekoniecznie się z Tobą polubi. Podczas rozmów z osobą od tego odpowiedzialną, dowiesz się, który kociak będzie zgodny z Twoim temperamentem i stylem życia.

astrację masz już za sobą

Schroniska nade wszystko dbają oto, aby ich dorosłe koty zostały oddane do nowych domów wykastrowane. Oczywiście jest to zabieg służący ich zdrowiu, jak i także zapobiegający nadmiernemu rozmnażaniu się. Kastracja to coś, co każdy właściciel swojego pupila powinien zrobić.

Prawdopodobnie trafisz na już wychowanego kota

Nie każdy przepada za wychowywaniem malucha – to zrozumiałe. Jeśli zdecydujesz się na dorosłego kota, to wiele trudnych etapów jego życia masz już za sobą! Nie musisz obawiać się o niekorzystanie z kuwety, czy drapanie Twojej ulubionej kanapy. Oczywiście pamiętaj, że nowe miejsce wymaga klimatyzacji, ale mimo wszystko jest pewne, że pierwsze koty za płoty!

Możesz obalać mity!

Czy wiesz o tym, że ze względu na zabobony, czarne koty wciąż są niechętnie wybierane? Możesz zmienić to podejście i sięgnąć właśnie po mruczka w tym kolorze. Pokaż sobie i innym, że wygląd absolutnie nie ma znaczenia i każdy kociak to super przyjaciel!

Adopcja kota jest zazwyczaj bezpłatna

Decydując się na kota ze schroniska, zyskujesz niemal zerowy próg wkładu własnego. Oczywiście w zależności od wybranych placówek, może zdarzyć się, że będziesz zmuszony ponieść opłatę, ale wciąż będzie to niewielka kwota i na pewno nie obciążającą bardzo Twojego portfela.

Poznasz magiczną moc kociego mruczenia

Oprócz tego, że kocie mruczenie jest po prostu przesłodkie, to dodatkowo ma właściwości zdrowotne – i to dla obu stron! Mówi się, że zwierzę podczas wydobywania z siebie tych dźwięków, regeneruje swój organizm, natomiast na człowieka działa to niebywale kojąco – czego możemy nie odczuwać, ale nasze ciało zdecydowanie na to zareaguje.

Oficjalnie zostaniesz rodzicem

Posiadanie zwierzaka to nic innego, jak rodzicielstwo! Przekonasz się na własnej skórze, gdy już wspólnie zamieszkacie. Zwierzę naprawdę traktuje swojego właściciela niczym rodzica a by to dostrzec, wystarczy odrobina poświęconej uwagi.

Będziesz mógł odhaczyć dobry uczynek!

Bezwątpienia adopcja kota ze schroniska to coś wspaniałego. To dobry uczynek, który zostanie Ci oddany w postaci kociego “miau miau” i wielu futrzastych uścisków. Adoptując, nie tylko robisz coś dobrego dla swojego nowego przyjaciela, ale także dla schroniska. W ten sposób pokazujesz wsparcie dla tego typu miejsc, które pełnią azyl dla bezdomnych zwierząt.

Adopcja, to zawsze dobry wybór! Jeśli poszukujesz nowego przyjaciela, to właśnie w tym miejscu powinieneś go poszukać. Wybierz się już dziś do zaprzyjaźnionego schroniska i… spotkaj tam swojego wybranka! 

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz