Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Na pewno każdy choć raz w życiu przekonał się na własnej skórze jak nie przyjemny wpływ na spacer ma pies, który ciągnie na smyczy. Bolą nas dłonie i stajemy się coraz bardziej nerwowi gdy przez dłuższy już czas próbujemy zapanować nad sytuacją ale nam się to nie udaje. Wtedy wiele osób ma dość i zwyczajnie się poddaje puszczając psa luzem przy każdej możliwej okazji lub unikając spacerów, wypuszczając psa do ogrodu lub na działkę by tam załatwił swoje potrzeby.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 2 min

Na pewno każdy choć raz w życiu przekonał się na własnej skórze jak nie przyjemny wpływ na spacer ma pies, który ciągnie na smyczy. Bolą nas dłonie i stajemy się coraz bardziej nerwowi gdy przez dłuższy już czas próbujemy zapanować nad sytuacją ale nam się to nie udaje. Wtedy wiele osób ma dość i zwyczajnie się poddaje puszczając psa luzem przy każdej możliwej okazji lub unikając spacerów, wypuszczając psa do ogrodu lub na działkę by tam załatwił swoje potrzeby. Choć nie wszystkie zostaną spełnione gdy pies nie ma możliwości eksploracji terenu, ten zna już bardzo dobrze i zwyczajnie zacznie się nudzić zamiast korzystać z możliwości obwąchania tylu polnych dróg, łąk czy lasów. W dzisiejszym artykule opowiem o przyczynach ciągnięcia na smyczy i jak przepracować ten temat z psem by wspólne spacery nie były przymusem tylko miłym elementem dnia codziennego.

Na początek warto zastanowić się z jakiego powodu pies może ciągnąć na smyczy. Ten problem bardzo często dotyczy szczeniąt i psów w młodym wieku, które jeszcze nie nauczyły się chodzenia na smyczy. Również psy po przejściach – odebrane ze złych warunków, zaniedbane i trzymane na łańcuchach, mogą mieć trudności aby spokojnie spacerować. Szczególnie pod wpływem skrajnych emocji jak strach czy ekscytacja mogą szarpać przed siebie pomimo tego, że obroża zaczyna sprawiać im dyskomfort w tej sytuacji. A dziać się tak może w pobliżu ludzi i miejsc z, którymi mają traumatyczne wspomnienia. Duży wpływ ma też rasa i charakter psa. Psy myśliwskie, które z natury są bardzo łowne to idealny przykład ponieważ sama posiadam dwie suczki w typie gończych. W porównaniu do pozostałych psów bardzo ciężko nad nimi zapanować gdy włącza się ich instynkt łowiecki. Jednak nie jest to coś co rujnuje nasze wyjścia ponieważ dzieje się to sporadycznie i przez krótki ułamek czasu. Sytuacja staje się znacznie poważniejsza gdy mówimy o takich epizodach na niemal każdym wyprowadzaniu na smyczy.

Metodę błędów na pewno wiele z Was już opanowało. Więc pora na kolejne próby i podjęcie się wyzwania by Wasz zwierzak już więcej nie miał ochoty na takie ekstremalne spacery.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz