
Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?
Czas czytania: 2 min

Na pewno każdy choć raz w życiu przekonał się na własnej skórze jak nie przyjemny wpływ na spacer ma pies, który ciągnie na smyczy. Bolą nas dłonie i stajemy się coraz bardziej nerwowi gdy przez dłuższy już czas próbujemy zapanować nad sytuacją ale nam się to nie udaje. Wtedy wiele osób ma dość i zwyczajnie się poddaje puszczając psa luzem przy każdej możliwej okazji lub unikając spacerów, wypuszczając psa do ogrodu lub na działkę by tam załatwił swoje potrzeby. Choć nie wszystkie zostaną spełnione gdy pies nie ma możliwości eksploracji terenu, ten zna już bardzo dobrze i zwyczajnie zacznie się nudzić zamiast korzystać z możliwości obwąchania tylu polnych dróg, łąk czy lasów. W dzisiejszym artykule opowiem o przyczynach ciągnięcia na smyczy i jak przepracować ten temat z psem by wspólne spacery nie były przymusem tylko miłym elementem dnia codziennego.
Na początek warto zastanowić się z jakiego powodu pies może ciągnąć na smyczy. Ten problem bardzo często dotyczy szczeniąt i psów w młodym wieku, które jeszcze nie nauczyły się chodzenia na smyczy. Również psy po przejściach – odebrane ze złych warunków, zaniedbane i trzymane na łańcuchach, mogą mieć trudności aby spokojnie spacerować. Szczególnie pod wpływem skrajnych emocji jak strach czy ekscytacja mogą szarpać przed siebie pomimo tego, że obroża zaczyna sprawiać im dyskomfort w tej sytuacji. A dziać się tak może w pobliżu ludzi i miejsc z, którymi mają traumatyczne wspomnienia. Duży wpływ ma też rasa i charakter psa. Psy myśliwskie, które z natury są bardzo łowne to idealny przykład ponieważ sama posiadam dwie suczki w typie gończych. W porównaniu do pozostałych psów bardzo ciężko nad nimi zapanować gdy włącza się ich instynkt łowiecki. Jednak nie jest to coś co rujnuje nasze wyjścia ponieważ dzieje się to sporadycznie i przez krótki ułamek czasu. Sytuacja staje się znacznie poważniejsza gdy mówimy o takich epizodach na niemal każdym wyprowadzaniu na smyczy.
Metodę błędów na pewno wiele z Was już opanowało. Więc pora na kolejne próby i podjęcie się wyzwania by Wasz zwierzak już więcej nie miał ochoty na takie ekstremalne spacery.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj