Obroża, czy szelki – co wybrać?

Jednym z najczęstszych dylematów np. przy robieniu wyprawki, bądź przygarnięciu nowego zwierzaka, jest kwestia tego, czy na spacerach lepiej sprawdza się obroża, czy może jednak szelki? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, dlatego postanowiliśmy rozłożyć ten temat na części pierwsze.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Obroża – większa kontrola nad czworonogiem

Obroże i szelki posiadają swoich miłośników, jak i tych, którzy są absolutnie przeciwni poszczególnej z form trzymania psiaka pod kontrolą, co więc wybrać?

Jakie są więc plusy obroży?

Warto wspomnieć, że zapewnia ona większą kontrolę nad zwierzakiem podczas spacerów niż szelki. Wynika to z tego, że w bardzo prosty sposób możemy czuwać nad jego szyją, jak i głową. Mówi się także, że to właśnie obroża uczy sierściuchów dyscypliny. Z tego właśnie powodu jest ona polecana szczególnie dla właścicieli, którzy decydują się na profesjonalną tresurę swojego psyjaciela. 

Przechodząc do minusów…

Nie da się ukryć, że niestety obraża oplata szyję psiaka, a co za tym idzie, sprawia, że spacery niekoniecznie są komfortowe. Każde gwałtowne pociągnięcie może być bolesne dla zwierzaka, a co więcej, obroża mimo wszystko znajduje się tuż przy krtani, czy też przełyku, jak i głowy psiaka, dlatego będzie ona odczuwalna w każdym momencie jej noszenia.

Z uwagi na większą kontrolę nad psem właśnie przy używaniu obroży, jest ona polecana zwierzakom, które wykazują agresję i mogą być niebezpieczne podczas spacerów dla innych osobników.

A jakie są za to plusy szelek?

Szelki są jednym z najbardziej naturalnych produktów dla zwierzaków pod względem ich noszenia i braku odczuwania. Jest im w nich niemal tak wygodnie, jak ludziom podczas chodzenia po domu w ulubionych kapciach. Nie musicie się więc obawiać, że psiak będzie czuł się w nich niekomfortowo bądź też, że coś zacznie go uciskać. Pamiętajcie, że w odróżnieniu od obroży, szelki są nakładane na ciało (kręgosłup, brzuch), a nie na szyję – poczucie dyskomfortu jest naprawdę niewielkie.

Porozmawiajmy o minusach

Niestety szelki nie sprawdzają się u psów zarówno niewielkiej postury, jak i tych, które mają problem z nadwagą. W tym przypadku lepiej sięgnąć po obrożę i jako priorytet stanowczo wziąć bezpieczeństwo zwierzaka, by w konsekwencji nie obawiać się o jego niespodziewane “wyślizgnięcie się” ze smyczy podczas spaceru.

Warto na spokojne przemyśleć wszelkie za i przeciw obu z opcji i przede wszystkim wziąć pod uwagę: temperament swojego psa oraz jego upodobania. Obroża może okazać się strzałem w dziesiątkę na start, natomiast szelki mogą stać się dobrym kompanem w późniejszych miesiącach życia zwierzaka. Pamiętaj, by do wszystkiego podchodzić metodą prób i błędów, ale zawsze jako priorytet bierz komfort i bezpieczeństwo swojego psyjaciela! 

Jeśli zastanawiasz się, po jaki dokładnie produkt sięgnąć, to warto zapoznać się z produktami marki Trixie, która posiada wiele dostępnych opcji z dbałością o najwyższą jakość produktu i zadowolenie psiaków.

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz