Obroża, czy szelki – co wybrać?

Jednym z najczęstszych dylematów np. przy robieniu wyprawki, bądź przygarnięciu nowego zwierzaka, jest kwestia tego, czy na spacerach lepiej sprawdza się obroża, czy może jednak szelki? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, dlatego postanowiliśmy rozłożyć ten temat na części pierwsze.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Obroża – większa kontrola nad czworonogiem

Obroże i szelki posiadają swoich miłośników, jak i tych, którzy są absolutnie przeciwni poszczególnej z form trzymania psiaka pod kontrolą, co więc wybrać?

Jakie są więc plusy obroży?

Warto wspomnieć, że zapewnia ona większą kontrolę nad zwierzakiem podczas spacerów niż szelki. Wynika to z tego, że w bardzo prosty sposób możemy czuwać nad jego szyją, jak i głową. Mówi się także, że to właśnie obroża uczy sierściuchów dyscypliny. Z tego właśnie powodu jest ona polecana szczególnie dla właścicieli, którzy decydują się na profesjonalną tresurę swojego psyjaciela. 

Przechodząc do minusów…

Nie da się ukryć, że niestety obraża oplata szyję psiaka, a co za tym idzie, sprawia, że spacery niekoniecznie są komfortowe. Każde gwałtowne pociągnięcie może być bolesne dla zwierzaka, a co więcej, obroża mimo wszystko znajduje się tuż przy krtani, czy też przełyku, jak i głowy psiaka, dlatego będzie ona odczuwalna w każdym momencie jej noszenia.

Z uwagi na większą kontrolę nad psem właśnie przy używaniu obroży, jest ona polecana zwierzakom, które wykazują agresję i mogą być niebezpieczne podczas spacerów dla innych osobników.

A jakie są za to plusy szelek?

Szelki są jednym z najbardziej naturalnych produktów dla zwierzaków pod względem ich noszenia i braku odczuwania. Jest im w nich niemal tak wygodnie, jak ludziom podczas chodzenia po domu w ulubionych kapciach. Nie musicie się więc obawiać, że psiak będzie czuł się w nich niekomfortowo bądź też, że coś zacznie go uciskać. Pamiętajcie, że w odróżnieniu od obroży, szelki są nakładane na ciało (kręgosłup, brzuch), a nie na szyję – poczucie dyskomfortu jest naprawdę niewielkie.

Porozmawiajmy o minusach

Niestety szelki nie sprawdzają się u psów zarówno niewielkiej postury, jak i tych, które mają problem z nadwagą. W tym przypadku lepiej sięgnąć po obrożę i jako priorytet stanowczo wziąć bezpieczeństwo zwierzaka, by w konsekwencji nie obawiać się o jego niespodziewane “wyślizgnięcie się” ze smyczy podczas spaceru.

Warto na spokojne przemyśleć wszelkie za i przeciw obu z opcji i przede wszystkim wziąć pod uwagę: temperament swojego psa oraz jego upodobania. Obroża może okazać się strzałem w dziesiątkę na start, natomiast szelki mogą stać się dobrym kompanem w późniejszych miesiącach życia zwierzaka. Pamiętaj, by do wszystkiego podchodzić metodą prób i błędów, ale zawsze jako priorytet bierz komfort i bezpieczeństwo swojego psyjaciela! 

Jeśli zastanawiasz się, po jaki dokładnie produkt sięgnąć, to warto zapoznać się z produktami marki Trixie, która posiada wiele dostępnych opcji z dbałością o najwyższą jakość produktu i zadowolenie psiaków.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz