
Sylwester w stajni
Czas czytania: 3 min

Wiejska sielanka konia
Na wsiach również hucznie obchodzony jest Sylwester, chociaż na pewno hałas jest mniejszy niż w miastach, gdzie strzelanie zaczyna się już w połowie grudnia. „Nasze konie żyją na otwartej przestrzeni, czyli są wolno wybiegowe. Dzięki temu mają dużo bodźców z zewnątrz i fajerwerki nie są dla nich czymś strasznym” – mówi Izabela Kamieniarz, trenerka, hodowczyni i instruktorka jazdy konnej, która prowadzi „Turystykę konną Czarny koń”. – „Nie zamykamy ich w boksach i nie zatykamy im uszu. Konie są oczywiście zwierzętami płochliwymi, więc jak strzeli pierwsza petarda to podnoszą głowę, patrzą i nasłuchują, ale są u siebie, czują się bezpiecznie i nie zwracają szczególnie uwagi na te odgłosy” dodaje Izabela.
Odczulanie na dźwięki
Najlepszym sposobem, aby przygotować konia na noc pełną hałasów jest odczulanie go na dźwięki. Każdy właściciel konia powinien z nim pracować, tak aby nie płoszył się na odgłos koparki czy traktora. Jeżeli widzisz, że Twój koń boi się takich nagłych dźwięków, to prawdopodobnie będzie również zaniepokojony w Sylwestra. Jeżeli pracujecie nad tym, żeby hałas był dla niego czymś normalnym – tak jak robi to Izabela – to jest spora szansa, że nie będzie ciężko znosił powitania z Nowym Rokiem. „Koń nie powinien bać się szczekającego psa czy biegnącego i krzyczącego dziecka” mówi trenerka i po chwili dodaje „musi te odgłosy znać i wtedy będzie spokojniejszy”. Jeżeli to twój pierwszy sylwester z nowym koniem i nie mieliście czasu pracować nad hałasem, to jest kilka sposobów, aby mu pomóc ze stresem.
Muzyka, relaks i bezpieczne otoczenie
Jeżeli masz taką możliwość to spędź tę noc ze swoim pupilem. Sylwester w stajni może być ciekawym doświadczeniem, a opiekun, który jest blisko to najlepsze wsparcie! Włącz głośno muzykę, aby zagłuszyć nieco hałas i zachowuj się tak jak każdego dnia. Posiłek o normalnej porze, sprzątanie stajni bez zmian – ta rutyna pokaże wierzchowcowi, że nic złego się nie dzieje. Najlepiej odpuścić sobie wsiadanie na niego i zająć się uprzątnięciem wszystkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie, jeżeli koń się przestraszy. Zadbaj również o zabezpieczenie łatwopalnych materiałów – niestety nie każdy potrafi strzelać fajerwerkami i w tę noc łatwo o pożar. Jeżeli nie możesz być osobiście w stajni, to upewnij się, że na miejscu będzie ktoś, kto zadba o bezpieczeństwo twojego pupila.
Kiedy stres zaczyna rosnąć
Może zdarzyć się tak, że twój koń wpadnie w panikę przez hałas, rozbłyski na niebie i zapach fajerwerków. Jeżeli wykazuje objawy stresu przy szczekaniu psa lub jest z natury nerwowy, to skonsultuj z weterynarzem podanie środków na uspokojenie. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili, ponieważ niektóre lekarstwa podaje się już kilka dni wcześniej (wtedy przynoszą najlepsze efekty). Pamiętaj, żeby nie wchodzić do boksu, jeżeli koń panikuje lub spłoszony biega po padoku. Jeżeli koń jest na zewnątrz to upewnij się, że ogrodzenie jest szczelne i nie zdoła się wydostać. Koń powinien być w miejscu, w którym przebywa na co dzień i w którym czuje się bezpiecznie. Zapewnij też bezpieczeństwo sobie i unikaj zarówno jazdy w tym dniu jak i spacerów. Zawsze ubieraj kask i nie bój się poprosić o pomoc doświadczonych trenerów, jeżeli czujesz, że możesz sobie nie poradzić. Zachowaj spokój w każdej sytuacji – to w końcu jedna z ważniejszych umiejętności jeźdźca.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj