10 ras koni i kuców, które powinieneś znać

Ludzie zajmują się hodowlą koni i kuców od wieków, dzięki czemu występują one w różnych rozmiarach i umaszczeniach. Są niezwykle imponujące i potężne oraz niewielkie i drobne, smukłe, kwadratowe, z długą grzywą i lśniącą sierścią albo puchate. Wymieniać można by bez końca. Poznajmy dzisiaj dziesięć najpopularniejszych ras koni i kuców, które każdy powinien znać!
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 5 min

  • Konik polski

Ten niepozorny koń (zaledwie 130 – 140 cm w kłębie) jest silnym i twardym zawodnikiem. Dzięki krępej budowie i mocnym nogom, które zakończone są twardym rogiem kopytowym, mogą wytrzymywać duże obciążenia oraz biegać po twardym podłożu bez podkucia. Ich sierść jest gęsta i myszowata, a grzywa czarna jak smoła. Co jest najbardziej charakterystyczne dla koników polskich? Czarna pręga grzbietowa, pręgi na stawach skokowych i nadgarstkowych. Konie te są wytrwałe, a jednocześnie niezwykle łagodne i niewybredne, co czyni je idealnym członkiem rodziny!

  • Koń huculski

Ciekawy i przyjazny, a jednocześnie wytrzymały – tak można najszybciej opisać konia huculskiego. Chociaż ma zaledwie 132 -145 cm w kłębie, to nadrabia silnymi i krótkimi nogami oraz zwartym tułowiem. Jego szyja jest mocna i zwieńczona bujną grzywą. Zazwyczaj występują w maści myszatej, gniadej lub srokatej (rzadziej karej lub bułanej). Są niezwykle silne i inteligentne, dlatego nie są najlepszym wyborem dla początkujących jeźdźców.

  • Koń czystej krwi arabskiej

Gorącokrwiste i piekielnie szybkie. Konie arabskie bardzo przywiązują się do człowieka i są niezwykle wrażliwe. Ich budowa wpisuje się w kwadrat, a głowa ma profil szczupaczy lub prosty. W kłębie osiągają 145 – 155 cm, a co z umaszczeniem? Od koloru do wyboru! Występują we wszystkich maściach oprócz srokatej. Królują na wyścigach i rajdach długodystansowych i zdecydowanie pasują do osób poszukujących przygód.

  • Koń wielkopolski

Najliczniejsza rasa koni półkrwi w Polsce! Ich głowy są szlachetne, a szyje długie. Mają wyraźnie zaznaczony kłąb i są przeróżnej maści (nie dopuszcza się jedynie maści dereszowatej), a w kłębie osiągają minimum 165 cm.  Konie wielkopolskie mają harmonijny i elegancki ruch oraz żywe i zrównoważone tempo, a ich łagodny charakter sprawia, że są bardzo wszechstronne. Występują zarówno w zawodach skokowych najwyższej rangi, jak i są świetnymi nauczycielami w szkółkach jeździeckich.

  • Koń śląski

Masywna i harmonijna budowa ciała z dużą, ciężką głową oraz umięśnioną szyją to pierwsze co zauważamy u konia śląskiego. Mają 160 – 170 cm w kłębie, a ich grzbiety są niezwykle mocne. Jakiej są maści? Gniadej, ciemnogniadej, skarogniadej i karej (ewentualnie siwej).  Konie śląskie nowego typu są nieco lżejsze, ale nadal jest to idealny koń do powożenia.

  • Appaloosa

Istnieje aż pięć typów umaszczenia tych koni, a każdy jest niepowtarzalny! Wyróżniamy wzór lamparci, płatki śniegu, derka biała, derka nakrapiana i marmurek. Jest to silny koń, przy czym jego sylwetka pozostaje smukła. W kłębie osiąga wysokość 165 cm, ma małą, szlachetną głowę i mocne tylne kończyny. Twardówka oka pozostaje biała jak u ludzi, a grzywa jest rzadka i wiotka. Appaloosa są wytrzymałe i często możemy je oglądać w filmach.

  • Koń pełnej krwi angielskiej

Najszybsze konie wyścigowe, które mają lekką budowę i długie nogi. Skośnie położona łopatka umożliwia większą prędkość w galopie, a ich pęciny są elastyczne i długie. Konie pełnej krwi angielskiej osiągają wysokość 160 – 170 cm w kłębie, a ich umaszczenie jest najczęściej gniade i kasztanowe, chociaż występuje we wszystkich podstawowych maściach.

  • Koń andaluzyjski

Pofalowana grzywa na łukowo wygiętej szyi sprawia, że konie andaluzyjskie często lądują na okładkach magazynów. Dodajmy do tego umaszczenie siwe lub jabłkowo siwe i mamy anioła, a nie konia (chociaż mogą też mieć maść gniadą, karą lub izabelowatą). W kłębie osiąga wysokość 150 – 160 cm. Mocno przywiązują się do człowieka, mają wyrównany temperament i łagodną oraz cierpliwą naturę. Były używane podczas korridy, a teraz często możemy je spotkać na zawodach ujeżdżania.

  • Albino

Konie białe, że śladową ilością pigmentu w komórkach. Ich skóra jest różowa, grzywa i ogon białe, a oczy zazwyczaj ciemne (chociaż zdążają się też niebieskie). Uznane jako odrębna rasa jedynie przez Amerykanów, urzekają swoją anielską urodą. Wbrew nazwie nie są albinosami. Co odróżnia je od koni siwych? Źrebaki rodzą się od razu białe! Jest to niezwykły koń, którego warto poznać bliżej.

  • Koń fryzyjski

Na koniec konie o imponujących rozmiarach (wysokość w kłębie może nawet osiągnąć 180 cm), które zachwycają piękną, pofalowaną grzywą oraz ogonem. Umaszczenie fryzów jest kare (chociaż zdarzają się też kasztanowe).  Ich szyje są wyniosłe o łabędzim profilu, a oczy duże, błyszczące i inteligentne. Mają niezwykle dobry charakter i chętnie współpracują z człowiekiem. Konie fryzyjskie używa się w hipoterapii oraz w zawodach ujeżdżeniach czy zaprzęgowych.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz