Jakie aktualnie obowiązują przepisy dotyczące kagańców?

Przepisy z różnych dziedzin zmieniają się w zawrotnym tempie. To samo tyczy się aspektów dotyczących zwierząt. Dziś poruszymy temat kagańców, które wbrew pozorom również są objęte przepisami prawnymi, o których powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Warto mieć pewność, że to, co robimy jest zgodne z prawem i nie spotka się z grzywną.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Przepisy mówią, że…

Wbrew pozorom w polskim prawie nie została uregulowania kwestia noszenia kagańców przez psy. Natomiast to nie oznacza, że możemy ich używać w dowolny sposób lub zupełnie tego nie robić. Prawo tak naprawdę jest ustalane przez konkretne gminy – i właśnie tutaj powinniśmy zaczerpnąć źródła informacji na temat tego, czego trzeba przestrzegać.

…są jednak miejsca, w których zwierzę musi mieć założony kaganiec!

Bez kagańca w tych miejscach ani rusz! Pamiętaj, by na pewno zaopatrzyć się w to akcesorium, jeśli planujesz podróż transportem publicznym. Dotyczy to zarówno pociągów, jak i autobusów, czy innych środków zbiorowego przemieszczania się. Jeśli pies nie będzie posiadał założonego kagańca, to właściciel wraz ze zwierzakiem mogą zostać wyproszeni z pojazdu. 

Jeśli nie ma przepisów regulujących noszenie kagańców, to czy trzeba się nim przejmować?

Często, jeśli czegoś nie musimy robić, to po prostu to olewamy. W tym przypadku absolutnie kaganiec nie powinien zostać rzucony w kąt – i jest na to aż kilka solidnych argumentów.

Po pierwsze: zwierzęta, a zwłaszcza szczenięta, uwielbiają podczas spacerów jeść wszystko, co leży na ich drodze. Niestety nie zawsze będzie to rzecz, która zostanie strawiona – pamiętajmy o trutkach i innych toksycznych substancjach. W celu uniknięcia nieprzyjemnej sytuacji tego typu, warto wychodzić z psem na spacer w kagańcu, który niczym tarcza obronna ochroni nas przed podobnymi wydarzeniami. 

Po drugie: wizyty u weterynarza nie należą do przyjemnych. Stresują zarówno nas – dorosłych, rozsądnie myślących ludzi, jak i naszych czworonogich przyjaciół. Nawet jeśli Twój zwierzak nie skrzywdziłby ani muchy, musisz przygotować się na różne scenariusze, kiedy w grę wchodzi potężna dawka stresu. Warto w zanadrzu mieć więc kaganiec, który ułatwi pracę weterynarzowi, a Tobie zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów. 

Po trzecie: psiak już od małego powinien wiedzieć, czym jest kaganiec i że nie jest to nic złego. Nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji się znajdziesz i kiedy trzeba będzie go rzeczywiście założyć. Ucz swojego psyjaciela już od pierwszych miesięcy życia, noszenia kagańca, po to, by było to dla niego coś naturalnego. Oczywiście pamiętaj, by robić to od czasu do czasu i nie zmęczyć zwierzęcia nauką.

Pamiętaj – miej zawsze głowę na karku!

Przepisy mają to do siebie, że lubią być zagmatwane. Tak właśnie jest w przypadku kagańców – z jednej strony nasz kraj nie ustosunkował się do tej kwestii, a z drugiej strony poszczególne gminy konsekwentnie wprowadzają swoje własne zasady. Pamiętaj, by się z nimi zapoznać i wiedzieć, jak zachować się w miejscu, w którym mieszkasz. Jak to mówią: kto przezorny, ten ubezpieczony. 

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz