Kastracja kocurów
Czas czytania: 2 min
Kastracja, to bardzo istotny temat, ale wciąż zbyt słabo rozpowszechniany. Jeśli chodzi o rozmnażanie się kocic, to ciężko dyskutować z faktami, ale jeśli chodzi o zabieg przeprowadzany u kocurów pojawia się wiele kontrowersji. Jest to dość istotna kwestia w przypadku obu płci i zarówno u jednych jak i u drugich niesie wiele korzyści. Zabieg kastracji kocura jest praktycznie bezinwazyjny, a operowany samiec dochodzi do siebie już następnego dnia. Rana pooperacyjna zazwyczaj goi się bardzo szybko, a pacjenci potrafią bawić się piłeczką nawet kilka godzin po zabiegu.
Kocury można wykastrować nieco wcześniej niż kocice. Przyjmuje się, że kastrowany samiec powinien mieć ukończony czwarty miesiąc życia, a najlepiej, gdyby zabieg był przeprowadzany w szóstym lub siódmym miesiącu. Młode zwierzęta lepiej znoszą narkozę. Kastruje się zwierzęta zdrowe, dlatego weterynarz wcześniej powinien zalecić wykonanie odpowiednich badań. W środowisku kociarzy panuje przekonanie, że ten rodzaj zabiegu wpływa na aktywność fizyczną kota przez co zwierzę zaczyna przybierać na wadze. Jest to prawda, ponieważ po zabiegu zdolność do odkładania się tkanki tłuszczowej znacząco się zwiększa. Można temu zapobiec stosując odpowiednią dietę. Na rynku są specjalne karmy dla kastratów, ale podawanie ich nie jest konieczne. Wystarczy zmniejszyć ilość podawanej dotychczas karmy i zwiększyć ilość zabaw i atrakcji pupilowi. Dobrym pomysłem będzie zabawa z wędką lub laserem.
Zabieg kastracji to nie tylko ograniczenie bezdomności zwierząt. To także naturalna ochrona przed wieloma chorobami. Wycięcie jąder oznacza brak nowotworów tego miejsca. To wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość u samców. Zabieg pozwala uchronić koty przed tym niebezpieczeństwem. Wyregulowanie gospodarki hormonalnej ma duże znaczenie dla wielu chorób, dlatego kotom z cukrzycą, problemami tarczycowymi wręcz zaleca się przeprowadzenie zabiegu. Doprowadzenie do zmniejszenia popędu płciowego chroni kocura przed walkami z innymi przedstawicielami swojego gatunku, dzięki czemu pupil ma mniejsze ryzyko na zarażenie się różnymi chorobami czy powstawaniem ropni. Kastracja to również dłuższe życie! Badania naukowe dowodzą, że kastrowane kocury żyją aż dwukrotnie dłużej.
Dodatkowo właściciele kastrowanych samców zgodnie twierdzą, że zapach moczu staje się mniej intensywny, a także u wielu znika potrzeba oznaczania terenu. Koniec z osikanymi drzwiami, elewacjami czy samochodami.
Akt współżycia pomiędzy kotami nie jest przyjemny dla kotki w żaden sposób. Kocury na penisie posiadają haczyki, które mają za zadanie przytrzymać partnerkę.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zabieg kastracji kocurów, szczególnie wychodzących powinien być standardem.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj