Depresja u psów

Depresja może wydawać nam się chorobą dotycząca wyłącznie ludzi, jednak, jak pokazują najnowsze doniesienia naukowe może dotyczyć również psów. U psów w przeciwieństwie do ludzi wyklucza się raczej czynniki biochemiczne czy też genetyczne jako te powodujące depresję. Uważa się, że główną przyczyną obniżenia nastroju w przypadku psów są czynniki środowiskowe.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Uważa się, że podstawą depresji u psów jest tak zwana wyuczona bezradność. Na podstawie eksperymentu Martina Selingmana wysnuto wnioski, że doświadczenia w życiu psa które pozbawiają go kontroli nad sytuacją sprawiają, że staje się on apatyczny i kompletnie bezradny nawet jeżeli w pewnym momencie umożliwia mu się kontrolowanie sytuacji lub unikanie nieprzyjemnych bodźców.

Przyczyny depresji u czworonogów mogą być bardzo różne. Najczęstszymi z nich mogą być: niezaspokojenie potrzeb gatunkowych psa takich jak odpowiednią dawka ruchu i kontaktu z człowiekiem życie, gryzienie, węszenie czy eksplorowanie otoczenia. Nagła zmiana w życiu psa taka jak przeprowadzka, śmierć członka rodziny lub pojawienie się dziecka czy innego zwierzęcia. Nawet niewielkie zmiany jak  krótsze spacery (chociażby w sezonie jesienno zimowym) czy zmiana codziennej rutyny może wpływać na obniżenie nastroju.

W przypadku psów depresję określa się jako zaburzenia nastroju i emocji trwające co najmniej dwa tygodnie. Objawy psiej depresji są mało specyficzne, ważne więc żeby szeroko zakrojona diagnostyka wykluczyła inne choroby bądź zaburzenia.

To co powinno zwrócić naszą uwagę to wszelkie wyraźne odstępstwa od dotychczasowego. Jako typowe objawy depresji wymieniane są: zaburzenia snu, brak apetytu lub przeciwnie wyraźnie zwiększony apetyt, osowiałość lub zwiększona reaktywność. Może pojawić się również unikanie towarzystwa innych, zarówno psów jak i ludzi, a także nagłe pojawienie się agresji lękowej. U niektórych psów zauważono równie, występowanie zachowań autoagresywnych takich jak obsesyjne wygrywanie i wylizywanie łap czy ogona. Nie wszystkie z objawów muszą pojawić się jednocześnie,nawet jeden lub dwa pojawiające się nagle powinny na zaniepokoić.

Najważniejsze w zapobieganiu depresji jest utrzymywanie stałej, codziennej rutyny. Psy czują się bezpiecznie w przewidywalnym, mało zmiennym środowisku. Dostosujmy aktywność fizyczną do potrzeb posiadanej przez nas rasy psa, postarajmy się zapewnić psy odpowiednią dawkę żucia, węszenia. Postarajmy się nie wprowadzać w życie psa wielu dużych zmian na raz. Ważne jest również wprowadzenie jasnych dla psa zasad wspólnego życia. Niewłaściwe metody nauki czy niezrozumiały system nagradzania powoduje u psa frustrację która z kolei może prowadzić do obniżenia nastroju.

Jeżeli zauważymy objawy które nas zaniepokoić powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii który przy pomocy odpowiedniej diagnostyki wykluczy inne przyczyny i pomoże zdiagnozować depresję. Leczenie depresji najczęściej łączy terapię behawioralną i farmakologiczną, warto więc znaleźć lekarza który blisko współpracuje z behawiorystą. Często bez odpowiednio dobranych farmaceutyków terapia behawioralna jest nieskuteczna a w niektórych, skrajnych przypadkach nawet niemożliwa. W przypadku depresji terapia behawioralna jest dobierana do konkretnego pacjenta. Behawiorystą doradzi jak dopasować codzienna rutynę żeby najbardziej odpowiadała psu i co zrobić by pomóc mu wrócić do równowagi.

Obserwujmy nasze zwierzęta. Pies nie powie nam, że czuje się gorzej czy nie czerpie już radości ze wspólnych treningów czy zabawy. To my znając go najlepiej będziemy w stanie wyłapać nawet najdrobniejsze zmiany w jego zachowaniu i będziemy mogli poprosić specjalistów o pomoc.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz