5 rzeczy, o których powinien pamiętać właściciel kota

Jesteś właścicielem kota? A może zamierzasz nim być? Nigdy nie jest za późno na to, by przeanalizować, czy aby na pewno odpowiednio opiekujemy się swoim mruczkiem. Dziś opowiemy Wam o pięciu prostych elementach, które powinny zaistnieć w każdym kocim domu.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Czysta kuweta

Jeśli mamy lub planujemy mieć kota, to raczej jest dla nas oczywistym posiadanie kuwety i odpowiedniego do niej żwirku. Często jednak zapominamy o najważniejszej rzeczy: o regularnym opróżnianiu kuwety po odbytych kocich potrzebach oraz o regularnej wymianie żwirku na świeży. Kociaki to czyściochy i swoim nadgorliwym myciem się stale nam o tym przypominają. Natomiast jeśli my nie potrafimy wpleść się w ich rutynę i zadbać o czystość ich kuwety, to przyczyniamy się do ich niezadowolenia. Nie powinniśmy więc oszczędzać na częstej wymianie żwirku – stosując się do zaleceń producenta i bazując na własnej ocenie jakości – oraz powinniśmy zadbać o to, by kilka razy w ciągu dnia wyczyścić kuwetę ze świeżych odchodów.

Drapak

Koty mają potrzebę drapania – i nie jest to żaden wymysł, a jeden z instynktów, który musimy zaspokoić, kiedy decydujemy się zostać ich opiekunem. Często świadomie bądź też nie, ograniczamy zakup akcesoriów do minimum, zapominając o tym, że mruczki także potrzebują odrobiny swojej kociej przestrzeni. Drapak to podstawa, którą należy im zapewnić. Inaczej możemy spodziewać się podrapanych mebli, bądź, co gorsza, nieustających grymasów naszego pupila.

Pełna miska świeżej wody

Mam nadzieję, że jesteście świadomi tego, że koty absolutnie nie powinny pić mleka, natomiast jak najbardziej powinny pić wodę. Ponownie warto tutaj pamiętać, że miskę z wodą należy wymieniać na świeżą nawet kilka razy w tygodniu. Raz na tydzień to za rzadko, nie wspominając już o wymianie dopiero po tym jak zawartość się skończy. Jeśli nie będziemy wymieniać wody na świeżą, to przyczyniamy się do potencjalnego odwodnienia naszego kociaka. Koty muszą pić wodę – pamiętajmy o tym.

Karma bytowa

Reklamy wpływają na to, że coraz więcej osób kupuje niskiej jakości karmę dla swojego zwierzaka. Nie popełniajcie tego błędu! Kociaki to drapieżniki, a jak na drapieżników przystało, powinny one dostawać karmę z wysoką zawartością mięsa. Zróbcie sobie wyzwanie – przeczytajcie skład karmy, którą ostatnio kupiliście i sprawdźcie, ile procent mięsa w sobie posiada. To będzie odpowiedź na Waszą zagwozdkę, czy dokonaliście właściwego wyboru.

Zaspokojenie instynktu polowania

Jak już wspominaliśmy w tym artykule – koty to małe drapieżniki, które posiadają pewne instynkty. Jednym z nich jest instynkt łowcy, który niezaspokojony może nam spędzić sen z powiek. Kojarzysz może tę sytuację, jak Twój mruczek postanowił o 3 w nocy obudzić wszystkich właścicieli? To zachowanie było konsekwencją braku zabawy. Koty muszą polować, a Ty jesteś po to, by im to polowanie zapewnić. Pamiętaj, by przez około 15 minut raz dziennie zapewnić im intensywną zabawę z wędką lub myszką. Nie zapomnij o tym, by w jej trakcie kot przynajmniej raz upolował swoją “ofiarę”. Nasze mruczki nie wymagają tego, by bawić się z nimi dłużej, jeśli zrobimy to raz, a intensywnie.

Kluczem do zadowolenia naszych pupili, to rozszyfrowanie ich rutyny i wpisanie się w ich upodobania. Gdy tylko zrozumiemy ich potrzeby, to każdy kolejny wspólny dzień będzie czystą przyjemnością, pełną przygód i radosnych chwil.

Wybrane dla Ciebie

ABC myszy

Każdy z nas zna myszy. Te będące pupilami i te postrzegane jako szkodniki. Do przygarnięcia tych gryzoni zachęca nas na ogół przyjazne usposobienie, małe rozmiary i pokaźna liczba odmian barwnych. Jak opiekować się myszką, by była szczęśliwa w naszym domu i aby jak najdłużej cieszyła nas swoją obecnością?

czytaj

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz