Jak zadbać o komfort kota w zimne dni?

Zima to sezon, w którym nasze mruczki usilnie poszukują źródła ciepła. Istnieje aż kilka sposobów na to, by zadowolić je w tym okresie i co więcej - zapewnić komfortowe środowisko, z dala od niskiej temperatury. Jesteście gotowi? Koniecznie sobie zapiszcie, o czym warto pamiętać tej zimy!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Kot w ubranku to normalna sprawa

Coraz więcej widzi się zwierząt w “ubrankach” i wciąż potrafi to wywołać u nas śmiech czy zszokowanie. Przyzwyczailiśmy się już do widoku psów na spacerach – zwłaszcza brzydką porą – które mają na sobie kurteczki. A jak to wygląda w przypadku kotów? Ubranko stosuje się zwłaszcza o ras sfinksowatych oraz mruczków, które nie posiadają podszerstka, czyli tzw. dodatkowej warstwy, która chroni ich przed szybką utratą ciepła. Przy tego typu kociakach tym bardziej warto zastanowić się nad ubrankiem. Do wyboru mamy zarówno cienkie bluzeczki – i od takich warto zacząć – jak i sweterki, czy polarki. Na początku zwierzę może czuć się nieswojo i np. będzie się “przewracało”, natomiast z czasem będzie to dla niego codzienność. Pamiętajmy jednak, by takie ubranko zdejmować kotu co kilka godzin, w celu umycia się, co jest bardzo ważnym elementem kociej higieny.

Legowisko na kaloryfer to duet idealny

Każdy właściciel mruczka zapewne się ze mną zgodzi, że połączenie kaloryfera z legowiskiem brzmi wprost doskonale. Na szczęście producenci doszli do tego samego wniosku i postanowili stworzyć legowiska, które bez problemu powiesimy, czy też położymy właśnie na tym źródle ciepła. Tym sposobem nasz kociak nie musi leżeć na twardym grzejniku, a może wejść do swojego własnego domku, leżanki, czy też hamaczka. Wariantów jest naprawdę wiele – postaw na ten, który najbardziej się spodoba Twojemu zwierzakowi.

Podgrzewane maty, czyli tzw. full wypas

Mogłoby się wydawać, że włączony kaloryfer jest wystarczającym źródłem ciepła… ale czy na pewno? Jestem pewna, że kocia arystokracja się z tym nie zgodzi. Oczywiście surfując po Internecie, znajdziemy kilka dodatkowych pomysłów na zapewnienie kotom satysfakcji i jedną z nich jest mata wydająca ciepło. Można ją porównać do ludzkiego termoforu, po który sięgamy, gdy doskwiera nam zimno. Tego typu gadżet możemy zapewnić także naszym pupilom.

Zabudowane domki, ciepłe kocyki

Jeśli planowaliśmy zakup nowego “kociego domku” to warto w tym sezonie pomyśleć o czymś, co będzie miało zamkniętą formę i tym samym nie będzie uciekało z niego ciepło. Dodatkowo warto do środka włożyć gruby i miły w dotyku kocyk, w który będzie mogło wtulić się nasze kocie dziecko. Kto wie, może to miejsce stanie się jego ulubionym w tym zimowym sezonie?

Zimą bardzo łatwo o kocie przeziębienie, dlatego zapewniając mu te wszystkie nieziemskie akcesoria, nie zapominajmy także o podstawowych rzeczach typu: unikanie przeciągów, podawanie wody oraz jedzenia w pokojowej temperaturze, niezostawianie kota w wyziębionych pomieszczeniach, czy ochrona transportera przed wiatrem w trakcie wyjazdów. Tych kilka złotych zasad to klucz do szczęśliwego kociego serduszka!

Wybrane dla Ciebie

ABC myszy

Każdy z nas zna myszy. Te będące pupilami i te postrzegane jako szkodniki. Do przygarnięcia tych gryzoni zachęca nas na ogół przyjazne usposobienie, małe rozmiary i pokaźna liczba odmian barwnych. Jak opiekować się myszką, by była szczęśliwa w naszym domu i aby jak najdłużej cieszyła nas swoją obecnością?

czytaj

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz