Venomous Art – niezwykle o zwykłych owadach i pająkach

Wywiad z Wojtkiem Kubiakiem - Absolwent Wrocławskiej Politechniki. Twórca kanału Venomous Art, który posiada ponad 108 tysięcy subskrybentów. Z zamiłowania znawca owadów i pająków.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Proszę przybliżyć naszym czytelnikom jakie treści mogą odszukać na Pańskim kanale?

Przez pierwsze 2 lata większość czasu poświęcałem ptasznikom czyli tym wielkim, włochatym pająkom, ale w ostatnich miesiącach tematyka owadów, zarówno krajowych jaki i tych bardziej „tropikalnych” bierze górę i zyskuje na popularności. Na moich filmach staram się pokazać, że nawet małe, czarne, często niezauważalne przez człowieka organizmy, które żyją wokół nas, są niesamowitym, bardzo ciekawym i unikalnym światem.

Skąd wzięła się nazwa Venomous Art. Czy Pana kanał ma nawiązania do sztuki?

Kanał Venomous Art od początków jego istnienia nosił inną nazwę, a konkretnie „Łysy i Potwory”, więc nazwa nadal nawiązywała do głównej tematyki, jaką są pajęczaki i owady. Ten dopisek „Art” postanowiłem dodać w związku z moim zamiłowaniem do rysowania oraz po części do kierunku studiów, jakie ukończyłem (Architektura). Aktualnie, zarówno nazwa jak i logo mojego kanału są zarejestrowanymi znakami towarowymi.

Jakie treści są najczęściej wyświetlane przez użytkowników?

Zdecydowanie seria „W terenie”. Rozpocząłem cykl tych filmów, w których odwiedzam polskie lasy, łąki i inne tereny, do których mamy praktycznie bezpośredni dostęp i pokazuję jakie owady/pajęczaki możemy tam spotkać. Sam nie spodziewałem się, że tak dobrze się to przyjmie i bardzo cieszy mnie, że widzom podobają się tego typu materiały. Seria powróci w 2023 roku.

Skąd pomysł na stworzenie takiego contentu?

 Zamiłowanie i fascynację wszelakimi małymi stawonogami przejawiałem już od dziecka. Pierwsze motyle łowiłem w 2003 roku, więc miałem tylko 8 lat. Nigdy mnie nie brzydziły, nie bałem się brać ich do ręki i stąd młodzieńcze zainteresowanie rozwinęło się w pasję, a później w kanał i sposób na pokazanie tej pasji ludziom.


Mogłoby się wydawać, że porusza Pan temat obcy wielu osobom, jednak odniósł Pan sukces. Jak zdobywa Pan subskrybentów?

Subskrybentów zdobywam jak praktycznie każdy twórca, pokazując coś, co ludzi interesuje, co chętnie obejrzą. Składa się na to wiele czynników technicznych (jakość obrazu, dźwięku), psychologicznych (sposób tworzenia miniaturek, tytuły filmów) oraz ludzkich, czyli sposób przekazu na filmie. Filmów o ptasznikach jest ogrom i muszę przyznać, że one oglądały się słabo. Dopiero tematyka polskich owadów i pająków przyciągnęła do mnie dziesiątki tysięcy odbiorców.

Opowiada Pan o wielu gatunkach owadów i pająkach. Jakie znajdują się w Pana hodowli?

Aktualnie w hodowli posiadam ponad setkę ptaszników, kilka pająków właściwych (czyli nie-ptaszników) oraz kilka owadów, w tym popularne ostatnio na kanale chrząszcze „goliaty”. Znajdzie się też duży skorpion, 2 gatunki wdów, modliszki oraz motyle. Zwierzyniec pełną gębą.

Czy podczas pracy z takimi zwierzętami miał Pan jakieś bolesne doświadczenie (chodzi o ugryzienie, ukąszenie itp.)

Ukąszenie na wizji (ale poza kadrem) zdarzyło mi się raz i to przy pracy z jednym z najpopularniejszych polskich pająków – krzyżakiem ogrodowym. Ugryzienie nie niosło za sobą praktycznie żadnych konsekwencji poza małym zaczerwienieniem. Dużo bardziej bolesna okazała się próba pozbycia się z ręki wcześniej wspomnianych goliatów. To duże, masywne i wyjątkowo silne chrząszcze wyposażone w pazurki na końcach odnóży, które zapewniają im przyczepność do gałęzi czy innych elementów środowiska, w którym żyją. W hodowli tym elementem są często moje ręce, które po godzinie nagrywania są całe porysowane i wyglądają jak po akupunkturze. Nic poważnego, ale czasem to po prostu boli.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz