
Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów na tle stresowym
Czas czytania: 3 min
Patogeneza FIC wciąż jest niezrozumiała i nie do końca poznana, przez to jest to przypadłość dość problematyczna. Na pierwszy rzut oka widząc kota mającego problemy z układem moczowym w pierwszej kolejności zwykle myśli się o bakteriach. Jednak może się zdarzyć, że badania laboratoryjne są wręcz książkowe, a mimo to kot zmaga się z zapaleniem pęcherza. Wtedy często mówimy o idiopatycznym zapaleniu pęcherza.
Jak rozwija się FIC?
Czynnikami predysponującymi do rozwoju FIC są: brak aktywności, nadwaga i otyłość, życie w grupie i przede wszystkim narażenie na stres. FIC dotyczy zarówno samic, jak i samców, choć istnieją przesłanki mówiące o tym, że bardziej narażone są kastrowane samce. Niestety aktualnie nie da się określić, dlaczego u jednych osobników rozwija się FIC, a u drugich nie. W przypadku rozwoju idiopatycznego zapalenia pęcherza jak już wyżej wspomniano, ogromną rolę odgrywa stres. U wielu osobników epizody choroby są wywoływane przez stresujące dla nich wydarzenia. Koty uwielbiają rutynę, tak naprawdę każda zmiana może być dla nich stresująca. Stres mogą powodować konflikty z pozostałymi zwierzętami, zbyt mała kuweta lub zbyt mała ich ilość, nuda, brak miejsca do odpoczynku, przeprowadzka, ból (trzeba pamiętać, że koty są świetne w ukrywaniu bólu), hałas, goście. Koty to zwierzęta, które czują się dobrze, gdy mają poczucie kontroli nad swoim otoczeniem.
Objawy
U kotów z idiopatycznym zapaleniem pęcherza obserwuje się objawy, które są charakterystyczne dla wielu innych chorób dolnych dróg moczowych: oddawanie moczu poza kuwetą, częste oddawanie niewielkich ilości moczu, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, wokalizacja podczas mikcji, krwiomocz, nadmierne wylizywanie okolic brzucha i cewki moczowej. Kot może przyjmować też charakterystyczną spiętą postawę w kuwecie, która świadczy o bólu. Zdarzają się sytuacje, w których może dojść do niedrożności cewki moczowej z powodu skurczu lub zablokowania przez osad moczu. Dolegliwości te wskazują na FLUTD, czyli zespół chorób dolnych dróg moczowych, do których zalicza się też FIC. Takie epizody chorobowe mają charakter nawrotowy, objawy pojawiają się nagle i samoistnie znikają po 5-7 dniach.


Diagnostyka
Ze względu na to, że objawy są charakterystyczne również dla innych chorób dolnych dróg moczowych diagnostyka powinna obejmować: posiew bakteriologiczny, badanie ogólne moczu, RTG i USG układu moczowego. Wnikliwa diagnostyka jest konieczna w celu ostatecznego rozpoznania choroby.
Podsumowanie
Leczenie opiera się na zwalczaniu objawów. Podstawą jest jednak szczegółowe przeanalizowanie warunków, w których kot się znajduje. Kluczowe jest znalezienie źródła stresu i jego wyeliminowanie. Być może to jest nuda lub zbyt mała przestrzeń, albo nowy zwierzak w domu lub przeludnienie. Koty lubią ciszę i rutynę, nie przepadają za zmianami. Czasami nam opiekunom wydaje się, że kot nie ma powodów do stresu, a tymczasem jest zupełnie inaczej. Dla niektórych kotów nawet przesuwanie mebli może być stresujące. Nasz ludzki świat mimo wszystko jest dość złożony dla kotów i to, co dla nas jest normalne, dla kota nie musi takim być. Dlatego warto, a nawet trzeba nauczyć się obserwować swoje zwierzę, jego zachowania, bo każdy nietypowy objaw jest sygnałem dla opiekuna.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj