
Mity na temat ptaków
Czas czytania: 3 min
Część osób się z nich śmieję, inne traktują je całkiem serio. Łączy je to, że czynią zwierzętom dużo szkody. W tym artykule przedstawiamy Wam najpopularniejsze mity na temat ptaków.
Ptasi móżdżek
Często słyszmy, że ptaki są głupie. Dużo osób w ten sposób usprawiedliwia ich zjadanie (np. kur, gęsi, indyków, ale też gołębi). W rzeczywistości ptaki wykazują spryt i inteligencję. Tworzą przyjaźnie, związki, zdradzają, bawią się i przeżywają żałobę.
Kolejne upublicznione wyniki badań wskazują, że ptaki należą do najinteligentniejszych stworzeń na ziemi, przechodzą również tzw. test lustra. Według badań nowozelandzkich naukowców z University of Auckland ptaki należące do krukowatych mają inteligencję na poziomie 7-letniego dziecka ludzkiego. Ptaki te z łatwością posługują się narzędziami – ba, potrafią je nawet wytwarzać. Dzielą się także między sobą wiedzą! Krukowate posługują się językiem gestów – np. za pomocą dzioba pokazują innym co należy zrobić.
Jednak nie tylko krukowate są bardzo inteligentne – podobnie papugi i gołębie. Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego udowodnili, że ptaki myślą abstrakcyjnie i potrafią przyporządkowywać przedmioty do szerszych kategorii. Mają także doskonałą pamięć, pamiętają osobniki, z którymi miały kiedyś kontakt nawet po kilku latach, podobnie zapamiętują ludzi. Kto wie czym jeszcze zaskoczą nas ptaki?
Ptaki, zwłaszcza gołębie roznoszą choroby
Ptaki chorują na wiele chorób, podobnie jak inne zwierzęta, w tym ludzie. Ponadto podobnie jak ludzie ptaki są żywicielami licznych pasożytów. Większość chorobotwórczych mikroorganizmów oraz pasożytów jest swoista dla ptaków lub poszczególnych ich gatunków – ludzie się nimi nie zarażą.
Mając świadomość tego wystarczy zachować podstawowe zasady higieny, by mieć praktycznie pewność, że nic nam nie grozi. Potwierdza to też szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie – Jan Banaś, który powiedział wyraźnie, że przez lata swojej pracy nie zetknął się ani razu z zakażeniem pacjenta przez gołębia czy jego odchody.


Nie można dotykać młodych ptaków – potem rodzice je odrzucą
Dużym problemem dla wielu osób jest właściwa reakcja w sytuacji, gdy spotkają zwierzę potrzebujące pomocy. W Internecie pojawia się wiele sprzecznych informacji, jedne krzyczące „nie zabierać zwierząt nigdy przenigdy”, inne mówiące – „zabierać wszystkie”. Nie trudno w takiej sytuacji dwugłosu nie wiedzieć co zrobić, by rzeczywiście pomóc zwierzęciu.
Ptaki mają kiepski węch – są wzrokowcami i słuchowcami, nie ma potwierdzonych badań dotyczących odrzucania piskląt przez rodziców.
Ptaki lubią jeść chleb
Żaden gatunek ptaków absolutnie nie powinny jeść chleba. Chleb zawiera sól, która niszczy nerki ptaków. Ptaki powinny otrzymywać karmę adekwatną do typu diety – ptaki owadożerne – owady i robaki, ptaki ziarnojady – ziarna.
Strusie chowające głowy w piasek
Strusie, jak powszechnie wiadomo, nie potrafią latać, co uniemożliwia im składanie jaj na drzewach. Pozostaje im więc założyć gniazdo na ciepłym piasku i następnie co jakiś czas spoglądać, czy wszystko z nim w porządku. Gdy popatrzymy na takiego osobnika z daleka, może nam się wydawać, że trzyma swoją głowę w piasku. Nieporozumienie międzygatunkowe murowane.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj