Niedoczynność tarczycy u psów

Niedoczynność tarczycy uważana jest za najpowszechniejsze zaburzenie endokrynologiczne występujące u psów. Niedoczynność to sytuacja w której gruczoł czyli tarczyca pracuje nie wystarczająco wydajnie i produkuje zbyt małe ilości hormonów tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Dochodzi do tego zazwyczaj z powodu zaniku bądź upośledzonego rozwoju tarczycy. Zaburzenie to występują najczęściej u psów w średnim wieku, jednak zdarza się również diagnozowanie go u zwierząt bardzo młodych lub starszych. Rasami które uważane są za predysponowane do niedoczynnośći tarczycy są między innymi golden retrievery, pinczery, labrador retrievery, airedale teriery, boksery, beagle, gordon setery, setery irlandzkie, owczarki niemieckie, chow chow, buldogi angielskie, nowofundlandy, dobermany, sznaucery, jamniki.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Niedobory hormonów tarczycy mogą wywoływać szereg objawów. Najłatwiejszymi do zaobserwowania przez właściciela są między innymi przybieranie na wadze, nadwagę, otyłość – mimo zbilansowanej diety, niezmiennej dawki pokarmowej i odpowiedniej kaloryczności oraz odpowiedniej dawki ruchu. Niechęć do zabawy i aktywności, ospałość mimo że wcześniej pies był raczej aktywny. Kolejnymi objawami które może zaobserwować właściciel jest pogorszenie się stanu okrywy włosowej.

Początkowo może być to przerzedzanie się sierści i nadmierne wypadanie. Pojawianie się wyłysien zwłaszcza na końcu ogona a także symetrycznych łysych plan na po bokach ciała. Pojawienie się łupieżu, nadmiernego złuszczania i rogowacenia naskórka. Nieregularne przebarwienia, ropne zakażenia, a także drożdżyca skóry. Taką która mimo leczenia nawraca, zwłaszcza w przestrzeniach między palcowych i uszach.

U psów dużych ras może pojawić się neuropatia obwodowa.  Objawia się ona osłabieniem, niezbornościa, zanikami mięśniowymi, a w ich następstwie niedowładem kończyn. Jeżeli wiemy że nas pies nie ma poważniejszych problemów ortopedycznych a nagle dużo gorzej się porusza warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Hormony tarczycy mają również wpływ na pracę serca. W przypadku niedoczynności tarczycy może pojawić się spowolniona praca serca a nawet jego niewydolność. Niedoczynność tarczycy może również wpływać na działanie układu rozrodczego. Najczęściej pojawiają się po zaburzenia w cyklu płciowym u samic oraz bezpłodność i obniżenie libido u samców.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest dość proste. Za względu na niewystarczająca produkcję hormonów należy je dodatkowo dostarczać do organizmu psa przy pomocy leków. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia psy często dosyć szybko zaczynają czuć się lepiej. Poprawia się sprawność zwierzęcia, a w związku z tym rośnie również aktywność fizyczna. Jeżeli wystąpiły objawy ze strony układu nerwowego zazwyczaj ustępują trochę wolniej, zazwyczaj w ciągu kilku – kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania. Skóra i sierść regeneruje się najdłużej

Bezpośrednio po wprowadzeniu leczenia można zaobserwować nadmierne wypadanie sierści. Wiąże się to z faza wzrostu włosa, aby mogły pojawiać się nowe, te będące w fazie spoczynku muszą wypaść. W regeneracji skóry można pomóc stosując dietę bogatą w kwasy omega 3 i mikroelementy. Stosowanie delikatnych, regenerująco nawilżających kosmetyków również może wspomóc odrastanie zdrowej i silnej sierści.

Niedoczynności tarczycy jest poważna choroba i jak każda wymaga leczenia. Zwierzęciu dotknięte mu nią możemy pomóc stosując się do zaleceń lekarza weterynarii i regularnie podając leki. Po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy i wdrożeniu leczenia nie można przerywać leczenia po poprawieniu się samopoczucie zwierzęcia, leki powinny być stosowane bez przerw w określonych odstępach czasowych. Wszelkie niejasności bądź zmiany w leczeniu powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz