Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Powiedzmy sobie szczerze, jak absurdalnie brzmi przyjaźń kota, czyli miniaturowego tygrysa z gryzoniem jakim jest szczur. Czy ten duet nie powinien zostać momentalnie skazany na porażkę? Jak się okazuje - absolutnie nie. Wciąż wiemy za mało o zwyczajach łowieckich kociaków oraz na temat szczurzego myślenia.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Koty nie polują na szczury

Zacznijmy od najważniejszego tematu, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości – szczury nigdy nie były i nie będą ulubionymi gryzoniami do upolowania przez naszych kocich przyjaciół. Istnieje ku temu aż kilka naprawdę konkretnych powodów.

Po pierwsze: gabaryty szczura są znacznie za duże, by kot mógł go bezproblemowo i z łatwością upolować. Mruczki lubują się w myszach, które są na tyle małe, że nie stanowią dla nich żadnego problemu w trakcie polowania. Dodatkowo, posiadają tak wiele wartości odżywczych, że nic więcej do szczęścia nie jest im potrzebne.

Po drugie: szczur może zaatakować kota! Dobrze słyszycie. Wróćmy raz jeszcze do punkty pierwszego, w którym wspominałam o sporych gabarytach szczura. Skoro ten gryzoń swoją wielkością sprawia tyle trudu kociakowi, to wyobraźcie sobie jego zębiska oraz pazury – to one stanowią największe wyzwanie dla mruczków. Warto mierzyć swoją siłę na zamiary.

Po trzecie: szczury rzadko wkraczają na terytorium kotów. Wolą raczej ich unikać, nie widzą też powodów, by kusić los.

Kocia desperacja

Istnieje tylko jeden moment, w którym kot rzeczywiście może ulec pokusie i upolować szczura – głód. Wygłodniały mruczek nie będzie myślał o tym czy warto, po prostu to zrobi. W tym momencie logiczne myślenie idzie na bok, a instynkt łowiecki bierze górę. Takie przypadki zdarzają się jednak absolutnie rzadko.

Ale czy przyjaźń między nimi jest możliwa?

Ustaliliśmy już, że zarówno szczury, jak i koty nie są wobec siebie agresywne. A co z tą przyjaźnią?

Szczury, jakkolwiek niepozornie wyglądają, są bardzo inteligentne i z łatwością nawiązują trwałą relację – czy to z człowiekiem, czy to z drugim zwierzęciem. Gdy da się im choć gram zaufania, będą nam oddani na zawsze. Istnieją już przypadki, w których to mówi się, że właściciel posiada zarówno kota, jak i szczura i nawiązały one wspaniałą relację.

Warto dodać, że udomowione koty zaspokajają swój instynkt poprzez zabawę z człowiekiem: za pomocą wędki, czy innej zabawki. Z tego właśnie powodu łatwo nawiązać im więź z innym zwierzęciem bez podtekstów łowieckich, chociaż w przypadku szczura nie obawialibyśmy się o chęć jakiejkolwiek agresji w stosunku do siebie nawzajem.

Najpiękniejsze przyjaźnie tworzą się tam, gdzie absolutnie ich nie oczekujemy. Przykładem na to, są właśnie koty ze szczurem u boku. Koniecznie zróbcie mały research i poszukajcie tych łapiących za serce historii – przekonacie się, że ten duet naprawdę potrafi zaskoczyć.

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz