
Operacje plastyczne u psów
Czas czytania: 3 min

Okazuje się, że zabiegi plastyczne u psów nie są wcale takie rzadkie i czworonogi również trafiają pod skalpel chirurgów plastycznych. Zabiegi takie jak plastyka podniebienia, plastyka fałdów twarzowych, entropium, ektropium czy czasami konieczne przeszczepy skóry nie powinny nikogo dziwić, ponieważ zabiegi te wpływają na poprawienie komfortu życia zwierząt, np. psy ras bracychefalicznych często przechodzą operacje nosa, jednak jest to często konieczny zabieg, który ułatwia oddychanie tym zwierzętom.
Czasami anatomiczne nieprawidłowości stwarzają doskonałe warunki do namnażania się grzybów i bakterii i jedyną możliwością jest leczenie chirurgiczne. Są to zabiegi przeprowadzane ze względów medycznych. Jednak niektórzy właściciele zwierząt, zwłaszcza za granicą poszli zdecydowanie dalej.
Obecnie coraz większa liczba zwierząt zmaga się z otyłością. W walce z otyłością zaleca się odpowiednio zbilansowaną dietę i dawkę ruchu. Niektórzy właściciele zamiast zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej, fundują swoim zwierzętom operację usuwania nadmiaru tłuszczu. Znane są również przypadki wstrzykiwania preparatów do wygładzania zmarszczek psom w uszy, aby były wyprostowane, a nie oklapnięte.
Znane są przypadki wstawiania protez jąder po kastracji samców w celu odtworzenia męskiej anatomii. Do „upiększania” psiej urody stosuje się silikony i botoks, czyli preparaty stosowane również u ludzi. Nie rzadko sytuacje te mają miejsce w hodowlach. Psy wystawowe muszą wyglądać jak najlepiej, więc niektórzy hodowcy decydują się na korygowanie wyglądu swoich zwierząt. Pomimo ryzyka a nawet zakazów.

Brytyjski i amerykański związek kynologiczny zabraniają wykonywania zabiegów plastycznych, których celem jest wyłączne poprawienie psiej urody. Tego samego zdania jest również Europejska Federacja Weterynaryjna. Uchwalone przez nich prawo zabrania interwencji chirurgicznej, której cel jest inny niż ratowanie życia czy poprawa zdrowia.
W niektórych miejscach na świecie wciąż popularnym zabiegiem jest tzw. kopiowanie uszu i ogona. „Kopiowanie” jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na obcinaniu uszu lub ogona tak, aby nadać im innego, pożądanego kształtu. Pies z kopiowanymi uszami miał najczęściej przybierać groźniejszy wygląd. Jest to niepotrzebna amputacja części ciała.
W Polsce (i w całej Unii Europejskiej) zabieg ten jest zabroniony. Gdzie wykonuje się najwięcej operacji plastycznych? Prawdopodobnie w Brazylii. Są one również dość popularnie w krajach azjatyckich. Operacje plastyczne, jak każdy zabieg chirurgiczny, wymagają narkozy i zawsze wiążą się z jakimś ryzykiem. Ulepszanie, poprawianie zwierząt w celach wyłącznie kosmetycznych również może mieć fatalne skutki. Obrońcy zwierząt i wielu lekarzy weterynarii są stanowczo przeciwni zabiegom niepotrzebnym, nie mającym związku z poprawą jakości życia psów. Jednak niektórzy właściciele psów zrobią naprawdę wiele, aby posiadać psa „idealnego”.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj