Czy pies może mieć ADHD?

ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zespół nadpobudliwości, nadaktywności. Jednak pojęcie ADHD stosowane jest bardziej u ludzi. W odniesieniu do psów tak naprawdę nie używa się tego terminu, choć nazwa ta w pewnym sensie w wypowiedziach zadomowiła się.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Czasami można spotkać się z terminem ADHD rzekomego. U psów mówimy po prostu o nadpobudliwości. Nadpobudliwość, nadaktywność u psów może wynikać z powodu kilku czynników. W tym miejscu należy też zwrócić uwagę, że nadpobudliwość nie oznacza tego samego, co energiczność. Należy też pamiętać, że pies nie robi też niczego złośliwie, jest to cecha typowo ludzka.

Jakie są przyczyny psiej nadpobudliwości?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedostateczna ilość ruchu i aktywności. Każdy pies ma indywidualne zapotrzebowanie na ruch. Spacer wokół bloku może być niewystarczający. Pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i eksploracji terenu. Przyczyną może być również nuda i związana z nią frustracja. Obok ruchu należy zapewnić psu odpowiednią dawkę wyzwań intelektualnych. Brak zajęcia powoduje, że pies się nudzi, a pokłady energii w końcu trzeba przecież rozładować. Widok spustoszonego mieszkania nie powinien wówczas nikogo dziwić. Jeśli nie zapewni się psu zajęcia – pies sam je sobie znajdzie. Innym czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego pobudzenia może być stres. Stres może wywoływać przeróżne objawy u psów. Ponadto złe warunki życia, złe szkolenie (lub brak szkolenia), nieodpowiednia ilość bodźców  w okresie szczenięcym,  a nawet zbyt wczesne odstawienie od matki również mogą przyczynić się do nadaktywności u psa.

Jakie są typowe objawy psiej nadpobudliwości?

Nadpobudliwy pies jest ciągle w ruchu, wszędzie go pełno, nie może skupić się na jednej rzeczy. Taki pies będzie chciał ciągle bawić się z opiekunem bez odpoczynku. Ponadto takie psy często podgryzają ludziom ręce, ciągle szczekają i skomlą. Częstym objawem jest gryzienie i szarpanie przeróżnych przedmiotów, zwłaszcza, gdy pies zostaje w domu sam. Z czasem objawy te mogą zostać zastąpione stanami agresywnymi lub lękowymi.

Jak pomóc psu z nadpobudliwością?

Niezależnie od przyczyny do tego problemu trzeba odpowiednio podejść. Złość i frustracja opiekuna może ten problem tylko pogłębić. Nadpobudliwy pies nie powinien być karcony. Warto szukać pomocy u behawiorystów (w tym miejscu zaznaczę, że warto zwracać uwagę na metody jakie są stosowane przez danego psiego behawiorystę, unikajmy metod awersyjnych). W niektórych przypadkach do terapii trzeba włączyć środki farmakologiczne, aby uspokoić lub wyciszyć psa. Rodzaj leku i jego dawkę dobiera zawsze lekarz weterynarii (dobrze jest poszukać lekarza, który zajmuje się medycyną behawioralną). Warto uczyć psa właściwych zachowań od szczeniaka. Dobrą opcją na rozładowanie energii w przypadku bardziej zaawansowanych przypadków może okazać się trening. Sport należy dobrać do możliwości psa i stanu zdrowia. Na uspokojenie psa trafną metodą może być zabawa węchowa z użyciem, np. maty węchowej. Pies „widzi” nosem, zmysł węchu jest dla niego tak ważny jak dla człowieka oczy – to właśnie nosem pies poznaje dany teren. Zabawa węchowa może być świetnym zajęciem dla psa. Warto zainwestować również w dobrej jakości gryzaki dla psów (trzeba pamiętaj o naturalnej potrzebie żucia u psów).

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz