Sposoby na skuteczne podawanie lekarstw zwierzętom domowym

Podawanie naszym pupilom leków może okazać się nie lada wyzwaniem. To wszystko za sprawą ich intensywnego zmysłu, który skutecznie podpowiada im, że substancja, którą w danym momencie im podajemy jest czymś nieznanym, a w związku z tym, warto przemyśleć, czy aby na pewno wpuszczać ją do wewnętrznego obiegu swojego organizmu. Oczywiście, jak to ze wszystkimi trudnościami bywa, również na tę przypadłość znajdziemy kilka skutecznych rozwiązań.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Przekąski – to zawsze świetna zmyłka

Nie ma się co oszukiwać. Nasze zwierzaki to bardzo inteligentne stworzenia, ale są one również niesamowicie łakome na smaczki. Wielu z nich pozwala się łatwo podejść, jeśli chodzi o podanie lekarstw, np. gdy na swoją dłoń wraz z tabletką wysypiemy także kilka ulubionych przekąsek. Tym prostym i niebywale banalnym sposobem możemy niepostrzeżenie podać zwierzakowi lek – dla nas obędzie się to bez dodatkowego stresu, a pupil pozostanie w błogiej nieświadomości.


Pasta – idealny partner do zadań specjalnych

Wszelakie pasty, zarówno te z witaminami, jak i te po prostu w postaci przekąski, są idealnym rozwiązaniem do podawania leków. Wystarczy, że wyciśniemy z tuby około centymetrowy pasek i “ukryjemy” w środku niego tabletkę, a jest szansa, że zwierzak jej nie zauważy. Ten sposób jest uwielbiany przez weterynarzy i często przynosi pożądany efekt.


Podaj lek wraz z posiłkiem

Kiedy nie chce nam się kombinować, to możemy pójść na skróty i jeżeli weterynarz wyrazi na to zgodę, to możemy rozgnieść i pokruszyć lek, a następnie podać go wraz z mokrą karmą. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku musimy mieć absolutną pewność, że pupil zje cały posiłek, więc powinniśmy podać niewielką porcję, która zostanie pochłonięta pod naszym czujnym okiem. W tym wypadku istnieje ryzyko, że zwierzę wyczuje podstęp i niestety zrezygnuje z posiłku na rzecz własnego honoru.

Najskuteczniejszy, lecz najtrudniejszy sposób – zrób to jak profesjonalista

Wszelkie metody prób i błędów nie mają sobie równych, jeśli chodzi o te najbardziej sprawdzone, które niestety nie należą do najprostszych. Każdy lek możemy podać kotu bądź też psu bezpośrednio do pyszczka, ale wymaga to sporej pewności siebie oraz… wprawy. Wystarczy, że chwycimy zwierzę i włożymy mu tabletkę niemal przy końcu gardła, tak, by na pewno ją połknął i by nie doszło do jej wyplucia i tym samym częściowego rozpuszczenia się gorzkiej substancji w jego jamie ustnej. Ten sposób zawsze spisuje się na medal i skraca wszelkie męki, ale jeśli masz wątpliwość jak to wykonać poprawnie, to poproś o prezentację swojego weterynarza przy najbliższej wizycie.

Podawanie lekarstw w jakiejkolwiek substancji nigdy nie należy do najprostszych, ale przychodzi taki moment, w którym każdy z nas musi się z tym zmierzyć. Pamiętajmy, że każda nowa rzecz, która wymaga od nas troszkę wysiłku i zaangażowania, w pierwszym momencie wydaje się przerażająca, ale nawet te najstraszniejsze rzeczy, powoli stają się naturalnym elementem naszej rutyny, do których przywykamy i co więcej, okazuje się, że wcale nie są aż tak przerażające.

Jeśli wciąż masz wątpliwości w jaki sposób podawać skutecznie lek swojemu zwierzakowi, to nie obawiaj się zadać tego pytania swojemu weterynarzowi. To najbardziej bezpieczne źródło informacji – rzetelnej, na której bez cienia wątpliwości możesz się oprzeć. Powodzenia!

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz