Adopcja psa po przejściach

Wiele psów przygarniętych ze schroniska ma za sobą trudną przeszłość. To często zwierzęta, które doświadczyły okrucieństwa ze strony człowieka, były bite, głodzone, często także chore. Psy po przejściach zachowują się różnie, czasami zwykły dźwięk kluczy potrafi sprawić, że dostaną ataku paniki. Decydując się na adopcję psa po przejściach trzeba przede wszystkim uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości i wiedzę oraz zasięgnąć pomocy u psiego behawiorysty. Z takim psem trzeba zbudować więź, ale żeby ją zbudować trzeba nauczyć się psiej komunikacji, aby potrafić odczytywać psie sygnały. U psów po przejściach mogą wystąpić depresja, zaburzenia kompulsywne, czy problemy separacyjne. Taki pies wymaga szczególnej troski, zaangażowania nowego opiekuna i czasu.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Czy pies pamięta przemoc?

Nie tylko ludzie pamiętają nieprzyjemne sytuacje, w przypadku psów przemoc również pozostawia ślad na ich psychice. Bardzo dużo informacji dostarcza nam mowa ciała psa. Pies, który się chowa w różnych miejscach, które uważa za bezpieczne, okazuje nam nieufność, prawdopodobnie w przeszłości był bity. Taki pies może nie chcieć być dotykany, głaskany, ostatecznie może nawet zaatakować, dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat psiej komunikacji. Trzeba dopasować swoje zachowanie do psa i sytuacji. Pies, który nie czuje się komfortowo będzie wysyłał nam sygnały uspokajające. Jeśli według psa zagrożenie nie mija może wysyłać nam sygnały grożące i finalnie zaatakować. Przemoc to traumatyczne przeżycie, a strach przed kolejnymi krzywdami powoduje ogromny stres u pupila. Psy mogą pamiętać zdarzenia z przeszłości, które wywoływały u nich ogromne poczucie strachu. Jakie sygnały niewerbalne mogą świadczyć o negatywnych emocjach? To między innymi intensywne oblizywanie się, ziewanie, kulenie ogona pod siebie, najeżona sierść, warczenie.

Życie z psem po przejściach

Życie z psem po przejściach może nie być łatwe. Takie zwierzę potrzebuje przede wszystkim czasu, aby ponownie zaufać człowiekowi. Każdy pies może dochodzić do siebie w innym czasie i może to trwać nawet wiele miesięcy. Wiele psów po przejściach to psy lękliwe. Niektóre boją się ludzi, ich gestów, np. podniesionej ręki, a inne boją się dźwięków. Z takim psem należy cierpliwie pracować i stopniowo oswajać z danymi bodźcami. Czasem jednak trama jest tak silna, że trzeba dołączyć terapie farmakologiczną. W takiej sytuacji trzeba umówić się na wizytę do lekarza weterynarii, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami po przejściach. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia. U psów lękliwych mogą wystąpić także problemy zdrowotne, które spowodowane są m.in. silnym stresem. Z początku trudno jest wywołać u takiego psa pozytywne emocje w stosunku do człowieka i nie można się temu dziwić, bo to właśnie z powodu człowieka zwierzę doznało krzywdy. Po adopcji trzeba psu dać czas na zapoznanie się z nowym otoczeniem. Niektóre psy mogą czuć się dobrze i cieszyć się w nowym miejscu, a niektóre wręcz przeciwnie, mogą wystraszyć się tej zmiany. Do takiego psa należy też mówić łagodnie i powoli, trzeba zbudować z nim relację. Nie należy też na siłę pokazywać mu naszej miłości do niego. Czas odgrywa tu ogromna rolę, nie należy niczego pospieszać. Świadomy opiekun wraz z pomocą behawiorysty i/lub lekarza weterynarii mogą stworzyć psu warunki, w których będzie miał szansę powrotu do psychicznej równowagi. Pies po przejściach potrzebuje czasu, aby ponownie zaufać człowiekowi. To zwierzę o specjalnych potrzebach. Najważniejsze, aby pies po przejściach nie został ponownie odrzucony. Niestety zdarza się, że praca z takim psem przerasta ludzi i pies ponownie trafia do schroniska, dlatego decyzja o adopcji musi być bardzo poważnie przemyślana. Początki są trudne, ale jeśli odpowiednio podejdzie się do tematu i przede wszystkim cierpliwie, to jest duża szansa na zbudowanie wspaniałej relacji i przyjaźni na lata.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz