
Aleksandretta Obrożna
Czas czytania: 3 min

W środowisku naturalnym papuga ta żywi się zbożami, nasionami traw, owocami czy liśćmi różnych drzew. Aleksandretta Obrożna w naturze występuje tylko zielona. Pozostałe mutacje są stworzone przez człowieka. Mutacji jest bardzo dużo, jedne z najnowszych to np. Cleartail Opalin (Clear – czysty, Tail – ogon, w naszym kraju ta mutacja jest nazywana Biała/żółta głowa biały/żółty ogon). Ceny są jednak bardzo wysokie, 12-14 tysięcy/szt. Jest to z pewnością mutacja dla zaawansowanych hodowców. Aleksandretta Obrożna w hodowlach nie sprawia większych trudności. Jest bardzo odporna na różnego rodzaju choroby, dobrze się rozmnaża, a potomstwo nie wymaga specjalnej troski hodowlanej. Każda para na lęgi powinna być w osobnej wolierze w której nie powinno być też innych gatunków papug. Oczywiście mając młode trzeba dołożyć jedna miseczkę więcej , podawać więcej karmy by rodzice mieli czym karmić. Dodatkowo sugeruję dołożyć pojemnik z karmą jajeczną i podawać jakieś witaminy do wody. Budkę lęgową sugeruję ze sklejki o rozmiarze ok. 25-30cm szerokość, długość i 40cm wysokość. Dno najlepiej wysypać trocinami.

Podczas gdy młode rosną należy budkę regularnie czyścić wymieniając przy tym trociny. Samica wysiaduje zazwyczaj 4-6 jaj przez 24-25 dni. Młode lubią długo siedzieć w budce. Często są już opierzone, samodzielne a nie chcą wyjść z budki. Bywa że na siłę trzeba je z niej wyciągnąć. Aleksandretty mają zdolności niszczycielskie stąd warto wolierę wyposażyć w dodatkowe zabawki z drzewa, liny by miały co robić. Jak już wspomniałem w naturze występuje tylko zielona, ale z różnym odcieniem szczególnie żółtym. Takie papugi się wyłapuje i tworzy nowe pary by stworzyć nowe mutacje. Choć to już bardziej historia. Wśród najpopularniejszych mutacji w naszych hodowlach można wymienić lutino, niebieską, turkus, pallid czy cleartail. Aleksandretta jako pupil w domu nagrodzi nam opiekę nad nią. Często staje się członkiem rodziny potrafiącym nawet mówić, choć czasem bywają i złośliwe z prawdziwym charakterkiem, które będą trzymać nas na dystans nie pozwalając się np. pogłaskać po głowie czy po dziobku. Ogólnie Aleksandretty to bardzo ładne ptaki, szczególnie robią duże wrażenie po wypierzeniu. Mają ładne barwy, długi piękny ogon. Jako ciekawostkę podam, że Aleksandretty wyczuwają obcego. Jeśli ktoś przyjdzie nieznajomy do naszej hodowli, papugi zaczynają mocno skrzeczeć dając tym samym znak, że ktoś obcy się pojawił na naszym terenie.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj