
Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać?
Czas czytania: 3 min

Alergia pokarmowa – co to oznacza?
W pożywieniu zwierząt znajdują się substancje, których mogą one nie tolerować. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego obserwacja jest tutaj kluczowa. Efektem tego typu alergii jest stan zapalny, który przekłada się na takie rzeczy, jak: świąd, rumień, krostki, czy grudki ropne. Jeśli więc Twój psiak zaczął drapać się o wiele bardziej, niż miał to w zwyczaju, bądź co więcej, podgryza swoją skórę – warto przyjrzeć się temu bliżej, by wykluczyć, lub potwierdzić ewentualną alergię pokarmową.
Nie myl alergii z nietolerancją!
Tak samo jak u nas ludzi, także u psiaków występują nietolerancje pokarmowe. Często to dotyczy znanej nam coraz bardziej laktozy, która powoduje biegunki, czy wzdęcia. Jest to bardzo popularny objaw nie tylko u czworonogów, ale także u ludzi. Z czego to wynika? Dla przykładu: mleko podawane przez sukę posiada o wiele mniej laktozy, niż to, które wytwarza krowa. Różnica ta powoduje rewolucję w brzuszku, która przekłada się na niepożądane objawy.

Czego zazwyczaj dotyczą psie alergie?
Jak się okazuje, produktów, które mogą powodować psią alergię pokarmową, jest naprawdę sporo. Często słyszy się, że są to: kurczaki, wołowina, nabiał, jagnięcina, czy też jaja. Pamiętajcie jednak, że alergia to kwestia bardzo indywidualna i nie dotyka każdego psiaka, bądź też dotyka, ale przez totalnie inny pokarm. Co więcej, nie tylko mięso, czy też produkty pochodzenia zwierzęcego, powodują taką reakcję. Do tego grona zaliczają się także: białka roślinne, a mianowicie – soja, czy też kukurydza. Warto analizować składy w gotowych karmach, a przygotowując samodzielnie posiłki, zwracać uwagę na to, co dokładnie się w nich znajduje, by zawsze odpowiednio reagować i wiedzieć jaką informację podać weterynarzowi, czy też w drugą stronę – co powoli eliminować z diety.
Wiemy, że to jest alergia – i co dalej?
Dla psich alergików dostępne są specjalne karmy, które powinny działać kojąco na ich układ pokarmowy. W każdym wypadku mile widziana jest konsultacja z weterynarzem, który podpowie, w jakim kierunku warto iść, by nasz przyjaciel posiadał lepsze samopoczucie i czerpał z jedzenia wyłącznie przyjemność.
Alergia pokarmowa to nigdy nie jest coś przyjemnego, ale zdajemy sobie z tego sprawę, że każdy troskliwy właściciel swojego czworonoga jest w stanie bez problemu wyprowadzić go z tej niekomfortowej sytuacji. Często powtarzamy, że obserwacja futrzaków to podstawa i dziś również podtrzymujemy to zdanie. Niestety nie są one w stanie przekazać nam za pomocą słów, co się z nimi dzieje, dlatego nasze wsparcie jest kluczem do rozwiązania ich “niewidzialnych” problemów.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj