
Chihuahua – najmniejszy pies na świecie
Czas czytania: 2 min

Charakter
Chihuahua jest bardzo oddana swoim opiekunom. Wymaga od nich uwagi i wspólnego spędzania czasu. W stosunku do obcych bywa jednak zdystansowana. Podczas kontaktu z nieznajomymi, w tym z innymi zwierzętami może być agresywna – warczy i szczeka. Najlepiej zadbać o socjalizację już od najmłodszych lat. Rasa charakteryzuje się wysoką inteligencją i wymaga odpowiedniej stymulacji umysłowej i ruchowej. Zwykle to wesoły i żywy pies, jednak może się różnić w zależności od odmiany. Chihuahua jest odważna i lubi szczekać, co należy wziąć pod uwagę przy adopcji, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku.
Wygląd
Chihuahua charakteryzują się przede wszystkim małym rozmiarem. Ich waga waha się od 1,5 do 3 kg. Cechuje je głowa w kształcie jabłka ze specyficznymi dużymi i odstającymi uszami, wystającym nosem i wyłupiastymi oczami. Występują dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa.
Pielęgnacja
Pies tej rasy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. W głównej mierze należy się skupić na sierści, a wymagania różnią się w zależności czy mamy do czynienia z odmianą krótko czy długowłosą. W pierwszym przypadku wystarczy wyczesać raz w tygodniu, w przypadku drugim nawet co dwa dni. Warto zadbać o sierść używając odżywczych szamponów. W domu pupila powinny się znaleźć chusteczki higieniczne do czyszczenia okolic oczu i uszu. Niska waga psów sprawia, że pazurki nie są właściwie ścierane, dlatego należy pamiętać o ich regularnym przycinaniu.

Zdrowie
Chihuahua to rasa zdrowa i długożyjąca. Odpowiednio zadbana żyje około 12 do nawet 20 lat. Zwykle nie cierpią na alergie oraz są odporne na infekcje. Wodogłowie wrodzone to częsta przypadłość tej rasy. Innymi przypadłościami chorobowymi u chihuahua: są: wrodzone zwichnięcie łokcia, zapadnięcie tchawicy, zwichnięcie soczewki czy problemy rozrodowe.
Dla kogo chihuahua?
Chihuahua to rasa, która mimo niewielkich rozmiarów skradła wiele serc. Ta rasa jest idealna dla osób mieszkających w miastach na niewielkich przestrzeniach. Przez to, że wymaga atencji i lubi być blisko swojego pana to jest odpowiednia się dla osób samotnych, które mają czas na poświęcenie im uwagi. Pies dobrze odnajdzie się również w rodzinach z większymi dziećmi.
Wybrane dla Ciebie
Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytaj