Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?

Problemem, z którym często borykają się właściciele czworonogów, jest niechęć do jedzenia mokrej karmy. W takich przypadkach często ulegamy i podajemy zwierzęciu po prostu to, na co ma ochotę, ale czy aby na pewno jest to dobrym rozwiązaniem? Mokra karma jest najlepszą formą diety, dlatego warto przekonać kociaka do spożywania pokarmu właśnie w tej postaci.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Mokra karma – dlaczego jest lepsza?

Sucha karma od dawien dawna stała się jednym z najpopularniejszych form pokarmów, ale często zapominamy, że to przetworzony pokarm, który nie powinien stanowić podstawowej diety zwierzęcia – chyba, że jest to zaleceniem lekarza. Natomiast mokra karma jest najbardziej zbliżona do naturalnego pokarmu, który powinien być spożywany przez futrzaki. Ma ona w sobie wiele dobrych właściwości, oczywiście, jeśli sięgamy po tą “z wyższej półki”, która zawiera w sobie sporą ilość mięsa, a nie produktów pochodnych.

Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy?

Większą chęć do jedzenia suchej karmy można wyjaśnić w bardzo prosty sposób: gdybyśmy cały czas mogli jeść naszą ulubioną na świecie przekąskę i nikt nie uświadomiłby nam, że to nie jest dobre dla naszego zdrowia, to pewnie nie przejmowalibyśmy się robieniem pożywnych śniadań, obiadów, czy kolacji, tylko bez zastanowienia jedlibyśmy to, co jest dla nas najsmaczniejsze. Tak samo jest w przypadku mokrej karmy – koty ze względu na jej naturalność niechętnie ją wybierają. W tym przypadku warto im pomóc i małymi kroczkami pokazać, że powinna ona mimo wszystko zostać stałym elementem ich diety.

Jak przekonać kota do jedzenia mokrej karmy?

Wchodząc w etap zmiany diety – pamiętajmy o tym, by robić to stopniowo. Absolutnie nie możemy drastycznie odsunąć znajomy dla kota pokarm. Powinniśmy zmniejszać ilość suchej karmy, a następnie zwiększać ilość mokrej. Pamiętajmy, że zdrowy kot nie będzie szczędził sobie jedzenia i w końcu, nawet jeśli będzie to dopiero pod koniec dnia, sięgnie do miski z jedzeniem, nawet wypełnionej tym, co niekoniecznie lubi. Natomiast, jeśli chcemy użyć dodatkowych środków, które przyspieszą proces, to możemy do mokrej karmy dolać dosłownie kilka kropel gorącej wody lub podgrzać jedzenie w mikrofali – aromat świeżego mięsa to coś, od czego ciężko będzie się opędzić Twojemu drapieżnikowi.

Czy sucha karma powinna zostać wyeliminowana z kociej diety?

Istnieje wiele teorii i zaleceń na temat suchej karmy, natomiast pamiętajmy, że wszystko w odpowiednim umiarze absolutnie nie zaszkodzi naszym kotom. Zawsze – nawet podając najlepszej jakości karmę – powinniśmy robić kotu przynajmniej raz w roku profilaktyczne badania, które pokażą nam, w jakim stanie jest jego zdrowie i na podstawie wyników możemy ewentualnie modyfikować dietę – dodawać lub usuwać poszczególne jej elementy.

Wdrożenie nowego pokarmu do kociej diety nigdy nie jest proste, ale zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania i cierpliwości, bo niestety koty są nie tylko terytorialne, ale również mocno przywiązują się do swojej rutyny, a jej elementem także jest dany typ, czy smak jedzenia. Małymi kroczkami wspólnie możecie wypracować nowe schematy, które z pewnością pokocha Twój kociak.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz