
Czyszczenie akwarium
Czas czytania: 2 min

Przezroczyste szyby i czyste podłoże sprawiają, że akwarium to prawdziwa przyjemność dla miłośników ryb. Nie tylko sprzęt może Ci zagwarantować czystość. Także ryby ozdobne mogą pomóc w utrzymaniu klarowności akwarium: niektóre ryby, gatunki zjadające glony, pomagają pozbyć się nieestetycznych glonów w akwarium
Zacznijmy od sprzętów elektrycznych jak, np. odmulacze. Ich jakość, tryb i wydajność mają ogromne znaczenie. Najbardziej popularną formą odmulaczy są te grawitacyjne, które pozbywają się nieczystości usuwając je na zewnątrz.
Odmulacz działa trochę jak odkurzacz w który również możemy się zapatrzyć. Jego zadanie to odsysanie zabrudzeń. Odmulacz grawitacyjny jest skuteczny ale bardziej zaawansowany niż podstawowy odmulacz, ponieważ działa dwubiegunowo – oczyszcza dno i odpompowuje wodę.

Innym elementem do czyszczenia akwarium jest czyścik w formie skrobaka z żyletkami. Możemy dotrzeć nim nawet w trudno dostępne miejsca. Czyścik warto używać ostrożnie, ponieważ może on porysować szybę naszego akwarium.
Czyszczenie akwarium, to także wymiana wody. Ale pamiętaj! wymiana całej wody powinna odbywać się tylko w skrajnych przypadkach. Jest to bardzo niekorzystne dla naszych roślin i rybek. Wymieniaj tylko około 20 procent wody!
Zewnętrzna strona akwarium również musi być pielęgnowana w odpowiedni sposób. Czyszcząc szybę unikaj chemikaliów. Szybę myj mokrą szmatką, a bardzo uciążliwe zabrudzenia możesz potraktować octem.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj