Jak dieta wpływa na zachowanie psa?

Na zachowanie psa wpływa wiele czynników. Czy żywienie może wpływać na zachowanie? Czy np. agresja u psów może być wynikiem nieodpowiedniej diety?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Jak się okazuje, dieta i zachowanie są ze sobą mocno powiązane. Odpowiedni dobór składników odżywczych jest istotny dla kształtowania i utrzymywania prawidłowych zachowań zwierząt. Nieodpowiednia dieta może spowodować u zwierzęcia problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest, aby dieta była pełnowartościowa i wysokiej jakości na każdym etapie życia psa.

Należy uwzględnić, że zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze z wiekiem może się zmieniać. W aspekcie diety warto pamiętać, że zarówno niedobór lub nadmiar odpowiednich substancji odżywczych wpływa na zwierzęta, dlatego tak ważne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i zgodna z zapotrzebowaniem fizjologicznym zwierzęcia, dostosowana do jego wieku, masy ciała, aktywności i stanu zdrowia. Układ pokarmowy dostarcz składników, które mają wpływ na układ nerwowy. W związku z tym zwraca się coraz większa uwagę na psią miskę, a raczej na to, co w niej ląduje.


Czy masa ciała ma wpływ na zachowanie zwierzęcia?

Nadwaga i otyłość oraz niedowaga również wpływają na zachowanie psów. Zwierzęta z otyłością stają się bardziej apatyczne, ospałe i mniej aktywne. Z kolei w przypadku niedowagi mogą pojawić się zachowania agresywne, które są związane z dążeniem do zdobywania pokarmu.


Czy dieta matki ma znaczenie w kontekście zachowania szczeniąt?

Okazuje się, że na zachowanie psa można wpłynąć zanim jeszcze pojawi się na świecie. Niedobory żywieniowe  u ciężarnych i karmiących samic modelują możliwości poznawcze i adaptacyjne szczeniąt. W efekcie prowadzi to do zaburzeń u dorosłych psów.


Dieta i mikrobiota

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wpływie mikrobioty jelitowej na zachowanie psów. Mikrobiota jelitowa ma zdolność do syntezy neuroprzekaźników oraz oddziaływania na jelitowy układ nerwowy. Dzieje się to za sprawą osi jelitowo – mózgowej.  Bakterie jelitowe fermentują błonnik i węglowodany, dzięki czemu powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), które odgrywają znaczącą rolę w regulacji działania osi jelitowo – mózgowej, m.in. regulują wydzielanie serotoniny. Jest to niezwykle ważny neurotransmiter, który stabilizuje nastrój, zmniejsza reaktywność oraz impulsywność.

Mówiąc o serotoninie nie wolno zapominać o tryptofanie, czyli aminokwasie, z którego serotonina jest syntetyzowana. Zbyt mała ilość serotoniny może doprowadzić do tego, że pies będzie bardziej nerwowy. Ponadto bakterie wchodzące w skład mikrobioty jelitowej mają zdolność do regulowania odpowiedzi na stres, regulują również procesy lękowe. Badania i analizy sugerują, że przyszłościowe staje się leczenie zaburzeń u psów odpowiednio dobraną dietą oraz probiotykoterapią celowaną. Wymaga to jednak jeszcze wielu badań i obserwacji.


Suplementy przy zaburzeniach zachowania

Rynek zoologiczny oferuje spory wachlarz różnych produktów (tabletki zawierające zioła, olejki CBD), które mogą wspomóc terapie behawioralne. Należy jednak pamiętać, aby przed podaniem jakiegokolwiek preparatu skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz