Jak ekologicznie utylizować żwirek i kocie odchody?

Kupowanie produktów, które pochodzą z innego kraju może wprowadzać spore zamieszanie i tak właśnie stało się z kocim żwirkiem. Jak się okazuje, instrukcje, które czytamy na opakowaniach nie są całkowicie zakłamane, ale mogą nie stanowić całkowitej prawdy dla mieszkańców danego regionu. W takim razie co robić ze żwirkiem i jak utylizować kocie odchody?
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min


Toaleta – czy można do niej wyrzucać żwirek?

Wielu popularnych producentów zapewnia, że ich żwirek jest biodegradowalny i bez problemu rozpuszcza się w toalecie, a w związku z tym można go w niej spuszczać. To prawda, z którą ciężko się nie zgodzić, ale niestety polskie prawo zabrania utylizacji kociego żwirku w ten sposób. Spowodowane jest to tym, że nasz system kanalizacyjny nie jest przystosowany do tego typu surowca i w najgorszym wypadku może on spowodować zator, który zaś doprowadzi do wybicia się kanalizy i np. zalania łazienki.

Co istotne, w tym momencie mówimy o żwirku w jego czystej postaci, natomiast nie ma większych przeciwwskazań, by w toalecie spuszczać kocie odchody bez nadmiaru dodatkowego surowca, który może doprowadzić do zatoru.


Kontener BIO – a czy to jest dobre miejsce na utylizację żwirku bądź odchodów?

Kocie odchody wydają się być czymś naturalnym, co potrafi łatwo się rozłożyć i związku z tym powinno trafić do dedykowanego śmietnika – otóż nie. Z pewnego powodu nie wrzucamy do BIO mięsa, tym bardziej nie powinniśmy tam wyrzucać kociego kału. Spowodowane jest to tym, że odchody naszych milusińskich mogą zawierać w sobie szereg bakterii, wirusów oraz innych niewiadomych chorób czy pasożytów, które staną się dla naszej planety po prostu niebezpieczne. Nie jest to więc ekologiczne i rozsądne rozwiązanie.

Istnieje tylko jedno dobre miejsce na utylizację odchodów oraz żwirku

Jak się okazuje, właściciele mruczków nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o utylizację, czy to żwirku, czy to kocich odchodów. Rekomendowanym do tego miejscem jest po prostu kontener na śmieci zmieszane. To właśnie tutaj powinien trafić każdy (bez wyjątków) rodzaj żwirku, a także kocie odchody. Osobiście wyznaję zasadę, że jeśli mamy ku czemukolwiek wątpliwości, to lepiej wybrać najprostsze rozwiązanie, które w zupełności nie zepsuje pracy innych, w tym prawidłowej segregacji odpadów.

Odchody naszych pupili mogą okazać się prawdziwą zmorą, jeśli chodzi o ich utylizację, ale wierzę, że poznanie poprawnej odpowiedzi odnośnie tego, jak to robić i gdzie dokładnie, to pierwszy krok ku temu, by ostudzić emocje i w końcu utylizować żwirek oraz kał tak, jak należy.

Uważajcie na to, by na przekór wszelkim zasadom nie pójść na skróty i tym samym nie szkodzić naszej planecie. Wierzę w to, że każdy z nas jest w stanie zmienić swoje nawyki i wprowadzić te kilka złotych zasad do swojej rutyny.

Wspólnie możemy więcej – to jak, od dziś wszyscy wyrzucamy odpady do kontenera na śmieci zmieszane? Mam nadzieję, że tak.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz