
Jak naprawdę żyją renifery?
Czas czytania: 3 min

O czym myślą małe renifery?
Kiedy słońce zaczyna rozświetlać niebo, a przyroda budzi się do życia, na świat przychodzą małe renifery. Wiosenne miesiące – głównie maj i czerwiec – obfitują w wiele narodzin w jednym stadzie. Jak wszystkie jeleniowate zwierzęta młode renifery szybko stają na nogi, a w ich głowie pojawia się jedna, najważniejsza myśl: „Jeść!”. Na początku oczywiście samice karmią swoje młode, ale maluchy szybko rosną i zaczynają same buszować w poszukiwaniu jedzenia. To właśnie dlatego rodzą się wiosną, kiedy pożywienia jest najwięcej. A co lubią jeść renifery? Trawy, mchy, liście krzewów, byliny i porosty (szczególnie chrobotki) oraz niektóre grzyby. Taka dieta jest możliwa również zimą, kiedy gruba pokrywa lodu i śniegu sprawia, że poszukiwanie pokarmu nie jest takie proste.
Gdzie mieszkają renifery?
Podczas świąt ich podobizny są wszędzie, ale tak naprawdę to gdzie jest ich dom? Mieszkają na tundrze i północnych obszarach leśnych. Znajdziemy je w Europie, Azji i Ameryce Północnej – od 81º szerokości geograficznej północnej na Spitsbergenie, do 52º szerokości geograficznej południowej na Uralu. Najbliżej nam do skandynawskich reniferów, które lubią przebywać nawet 2 tys. m n.p.m. i właśnie tam – w Laponii – mieszkają razem ze Świętym Mikołajem. Dom w tak zimnych rejonach świata wymusił na renifera przybranie odpowiedniej szaty. Prawdziwy renifer różni się nieco od swoich świątecznych podobizn. Jak zatem wyglądają naprawdę renifery?

Nie szata zdobi renifera
Zacznijmy od imponujących rozmiarów, bo renifery osiągają od 170 do 220 cm wysokości (około 110 cm w kłębie) i mogą ważyć nawet 200 kg, chociaż przez ocieplenie klimatu ważą coraz mniej (samice zaledwie 50 kg). W Skandynawii nikogo nie dziwi porzucone na drodze poroże, które noszą zarówno samice jak i samce, co wyróżnia je na tle innych jeleniowatych. Poroże samców zyskuje jednak imponujące rozmiary – nawet do 130cm! Ich sierść jest bardzo gęsta, żeby chronić je przed mrozem. Latem mieni się na szarobrunatno, ale zimą robi się biaława. Kiedy gubią na wiosnę swoją szatę, to nie wyglądają zbyt pięknie. Mają płaskie racice, przystosowane do wędrowania, a ich oczy zmieniają zimą kolor z brązowych na niebieskie (jest to spowodowane adaptacją do ciemności).
Towarzyski renifer
Renifery to bardzo towarzyskie zwierzęta. Żyją w stadach, którą mogą liczyć nawet trzy tysiące osobników. Co ciekawe renifery to jedyne jeleniowate zwierzęta, które zostały udomowione przez człowieka i to mniej więcej z tym samym czasie co psy! Towarzyszą ludziom już niemal 13 tysięcy lat, a ich hodowle są nadal bardzo popularne. Podobno Lapończycy wierzą, że szczęście zależy od ilości posiadanych reniferów. Po świecie wędruje dwanaście podgatunków tych zwierząt, a dwa niestety już wymarły. Ocieplenie klimatu nie sprzyja tym królom śniegu i coraz trudniej jest im się przystosować do panujących warunków, dlatego IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) uznała je za zwierzęta zagrożone wyginięciem w stanie dzikim. Szczególnie w okresie świąt pamiętajmy, że renifery to zwierzęta z krwi i kości, które czują oraz rozumują. Jeżeli jakieś miejsce oferuje spotkanie Mikołaja z reniferami, to upewnijmy się, że zwierzę jest tam dobrze traktowane, a nie zmuszone do ciężkiej pracy w turystyce. Niech te święta będą radosne dla wszystkich ludzi – i zwierząt.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj