
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Czas czytania: 5 min

Wybór kuwety
Jeżeli mamy pod opieką małego kociaka, który nie potrafi korzystać z kuwety, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Przede wszystkim – kuweta z niskim rantem. Kociak powinien być w stanie z łatwością do niej wejść i z niej wyjść. Nie mniej ważny jest rozmiar kuwety. Powinna być ona natyle szeroka by kot mógł się w niej swobodnie obrócić i być mniej więcej półtora razy dłuższa niż ciało dorosłego kota.Na początek najlepiej sprawdzają się kuwety odkryte (lub ze zdejmowaną górną częścią). Dopiero, kiedy kocię oswoi się z takim rodzajem, można wprowadzić do mieszkania kuwetę zakrytą. Pamiętajmy jednak, że nie możemy w wybranym momencie po prostu zastąpić jednej kuwety drugą. Kot może czuć się zdezorientowany i przestać załatwiać się w wyznaczonym miejscu. Jeżeli chcemy wprowadzić nową kuwetę, dostawiamy ją do obecnej. Dopiero, kiedy zauważymy, że kot z chęcią korzysta z nowej kuwety, możemy zrezygnować ze starej. Niezależnie od tego czy wybierzemy kuwetę otwartą czy zamkniętą ważne jest aby była ona stabilna, ustawiona na solidnym podłożu. Chwiejąca czy nawet przewracająca się kuweta skutecznie zniechęci kota do korzystania z niej.
Odpowiedni żwirek
Żwirek dla młodego kota powinien być jak najbardziej naturalny. Zrezygnujmy z wszelkich produktów zapachowych, czy żwirku silikonowego, który powoduje sporo hałasu (którego kociak mógłby się przestraszyć) i może kłuć w łapki. Pamiętajmy, że kuweta powinna być miejscem, w którym zwierzę ma czuć się komfortowo i bezpiecznie. Najlepszym wyborem będzie drobny żwirek bentonitowy lub drewniany – nie będą one drażnić węchu zwierzaka i nie podrażnią jego łapek. Ważna jest również grubość podłoża. Kot ma silną potrzebę zakopywania swoich odchodów, żeby swobodnie mógł to zrobić warstwa żwirku powinna mieć co najmniej 5 cm grubości.
Podstawa to podłoże
Dorosły kot, który dotychczas żył dziko, przyzwyczajony jest do załatwiania się na zupełnie innym podłożu niż żwirek. Początkowo, jeżeli widzimy, że kot nie korzysta z kuwety i nie akceptuje żwirku, wyłóżmy kuwetę gazetami, piaskiem, ziemią czy liśćmi. Dopiero, kiedy zwierzę zacznie załatwiać się do kuwety, zacznijmy stopniowo dosypywać do wybranego podłoża żwirku. Początkowo najlepiej, jeżeli będzie to żwirek drewniany lub bentonitowy.
Jeżeli pomimo naszych prób, kot nie chce korzystać z kuwety, wybierzmy się do weterynarza, ponieważ przyczyną jego zachowania może być choroba, np. zapalenie pęcherza.

Regularne czyszczenie
Nie chodzi wyłącznie o usuwanie nieczystości a o mycie całej kuwety. Jeżeli kot zaczyna załatwiać się w innych miejscach, choć do tej pory chętnie korzystał z kuwety może to oznaczać, że po prostu uznał swoją kuwetę za brudną.. Najważniejsze aby: usuwać nieczystości co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), regularnie myć całą kuwetę (nie rzadziej niż co 14 dni, w przypadku naturalnych żwirków bentonitowych lub drewnianych najlepiej raz w tygodniu). Dobrze do tego celu sprawdza się woda z roztworem octu lub delikatny, najlepiej bezzapachowy detergent (najlepiej nie używać płynów o zapachu cytrusów bądź lawedy – są to aromaty działające na koty odstraszająco)
Odpowiednie miejsce
Kuwetę należy ustawić w odpowiednim miejscu mieszkania. Ważne by:Znajdowała się ona z daleka od głośnych miejsc i głównych tras komunikacyjnych.
1. Znajdowała się w miejscu, do którego kot będzie miał łatwy dostęp.
2. Nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie misek z jedzeniem.
3. Nie znajdowała się w miejscu, w którym będzie przeszkadzała domownikom.
4. Jeżeli mieszkamy w wielopoziomowym domu lub mieszkaniu najlepiej umieścić jedną kuwetę na każdym piętrze
5. Pamiętajmy, że kuwety nie należy przestawiać w nowe miejsca – zwłaszcza w przypadku kota, który dopiero się z nią oswaja. Przemyślmy więc solidnie kwestię jej ulokowania w mieszkaniu, tak by nie zmieniać później podjętej decyzji.
Trening higieny
Kot, jako drapieżnik, instynktownie odczuwa potrzebę zakopywania swoich odchodów w piasku. Korzystanie z kuwety jest więc dla niego sposobem na realizowanie naturalnego zachowania. Wystarczy, że odrobinę pomożemy mu w zrozumieniu tego procesu. Kiedy kot po raz pierwszy trafi do naszego domu, pokażmy mu, gdzie znajduje się kuweta. Możemy delikatnie włożyć go do środka i podrapać palcem żwirek, aby pokazać mu, że w podłożu można kopać. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie robić tego na siłę, lub wtedy, gdy zwierzę jest zdenerwowane bądź wystraszone! Początkowo kot może załatwiać się w innych miejscach mieszkania – ważne, by nie karać go za to, a zastanowić się, dlaczego wybrał właśnie to miejsce. Być może jest ustronne i zaciszne? Jeżeli to możliwe, możemy przestawić tam kuwetę. Jeżeli nie, możemy zebrać chusteczką odchody kota i przenieść je do kuwety. Dzięki temu żwirek przesiąknie zapachem kota i sprawi, że będzie on chętniej z niego korzystał. Za każdym razem, kiedy kot załatwi się do kuwety, powinniśmy go pochwalić i nagrodzić.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj