
Jak nauczyć psa ignorować inne zwierzęta podczas spacerów?
Czas czytania: 3 min

Zacznij naukę od małego
To bardzo ważne, by dobrego zachowania uczyć już od małego. Tak samo, jak my ludzie, tak samo i zwierzęta najlepiej przyswajają nową wiedzę, gdy są bardzo młode. Podczas pierwszych spacerów ucz swojego psiaka już tego, by potrafił skupić się na czymś innym. Jak tego dokonać? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!
Nie ma lepszej nagrody za dobre zachowanie niż… smaczki!
Psiaki doskonale wiedzą, że o swoje ulubione przekąski warto się starać. To właśnie dzięki nim można nauczyć ich wielu sztuczek, w tym także braku reagowania na inne zwierzaki! W momencie, gdy Twój psiak zaczyna machać ogonem podczas spaceru, to prawdopodobnie znak, że zbliża się jego psyjaciel. W tym momencie zachowaj spokój – nerwy są tu absolutnie niepotrzebne. Miej przy sobie zawsze jego ulubione smaczki i w momencie, gdy zwierzę skupia się na drugim osobniku, postaraj się zyskać jego uwagę właśnie przekąską. Spraw, by czworonóg na Ciebie spojrzał, a następnie daj mu w nagrodę smaczka! Możecie tak iść przez chwilę – skupiając pokarmem uwagę psiaka – aż do momentu, gdy obcy psyjaciel zniknie z Twojego pola widzenia.

Co jeszcze mogę zrobić?
Pamiętaj, że gdy widzisz z naprzeciwka innego psa, to warto już być przygotowanym na tę sytuację. Jeśli nie masz przy sobie smakołyków (ale pamiętaj o nich na przyszłość!) to spróbuj iść pomiędzy jednym a drugim psem tak, by nie miały możliwości “szybkiego obwąchania”.
Jeszcze innym sposobem jest po prostu omijanie psów, czyli np. przejście na drugą stronę ulicy, wejście w obcą bramę lub po prostu udanie się na skraj chodnika. Jednak mimo wszystko ucieczka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ucz psa, jak zachowywać się w takich sytuacjach, by w przyszłości wiedział, że mijanie psyjaciół i nierzucanie się na nich w celach zabawy to normalne zjawisko!
Dla niektórych nadmierne psie interesowanie się innymi zwierzakami to nie problem, bo po prostu im to nie przeszkadza. Mimo wszystko zachęcamy, by podejść do tematu na chłodno i pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy na początku – nie każdy mijający nas psiak będzie potulny. Niektóre z nich mogą zareagować agresywnie, co może wywołać bardzo negatywne konsekwencje. Tym sposobem narażamy nie tylko swoich podopiecznych, ale także i siebie – wielu właścicieli próbując rozdzielić walczące ze sobą psy, także obrywa.
Uczenie psich sztuczek to świetna zabawa i co więcej – warto nieustannie rozwijać mózg naszego psyjaciela i jego zdolności. Niech Wasze wspólne spacery już zawsze będą wyłącznie przyjemnością!
Wybrane dla Ciebie
Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytaj