
Jak wybrać hodowlę kotów? Czym się kierować?
Czas czytania: 5 min
I choć wydać by się mogło, że podjęcie decyzji, o zakupie, a nawet wybór konkretnej rasy kończą wszelkie dylematy związane z zakupem, to niestety tak nie jest. Ten ostatni krok – wybór konkretnej hodowli, w której urodzi się i wychowa nasz przyszły czworonożny przyjaciel, to tak naprawdę największe wyzwanie i odpowiedzialność.
WYBÓR RASY
Być może na tym etapie, ostateczna decyzja co do rasy już została podjęta. Nikogo nie chcę odwodzić od podjętej decyzji, zachęcam jednak do świadomego wyboru. Koty rasowe charakteryzuje, dziedziczność nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale i temperamentu.
O ile z wyborem kota na podstawie wyglądu nie mamy żadnych problemów, bo po prostu kierujemy się swoimi zmysłami to, musimy pamiętać, że równie ważne, a nawet ważniejsze od wyglądu jest dopasowanie temperamentu kota do naszego stylu życia i oczekiwań. Nie bez znaczenia jest też kwestia pielęgnacji kotów poszczególnych ras, jedne są mniej, a inne bardziej wymagające, dlatego musimy mieć świadomość, jakie zabiegi pielęgnacyjne i jak często będą niezbędne.
WYBÓR HODOWLI
Jeżeli ostateczna decyzja została podjęta, doradzam zapoznanie się z jak największą ilością hodowli i rozmowy z hodowcami, które wbrew pozorom mogą nam powiedzieć całkiem sporo o panującej w hodowli atmosferze. Warto w tym celu wybrać się na wystawę kotów, a najlepiej kilka, ponieważ lepszej okazji do poznania i rozmowy z hodowcą nie ma. Przy spotkaniu na żywo nie tylko swobodniej się rozmawia, ale także dużo łatwiej odkryć prawdę jak prowadzona jest hodowla i jaki jest stosunek hodowcy do kotów.


Można także, do czego graco zachęcam, odwiedzić pobliskie hodowle. Dzięki spotkaniu na żywo szybko zorientujesz się nie tylko, co hodowca wie o rasie, o swoich kotach, a także zobaczysz, w jakich warunkach koty żyją. Jeżeli jest taka możliwość, korzystniej jest znaleźć hodowlę bliżej, dzięki czemu będzie można kociaka odwiedzić i sprawdzić rzeczywiste, a nie tylko deklarowane warunki, w jakich żyje. Jeżeli jednak w pobliżu nie ma hodowli, którą możesz obdarzyć zaufaniem, nie bój się kupić kota z hodowli oddalonej nawet setki kilometrów, jeżeli ta wydaje Ci się idealna. Kot to decyzja na wiele lat, warto zatem wybrać mądrze i odpowiedzialnie.
WIELKOŚĆ HODOWLI
Nie bez znaczenia jest wielkość hodowli. Ważne, aby kocięta były trzymane w domu i traktowane jak domownicy. Niestety w niektórych bardzo dużych hodowlach koty nie są trzymane na stałe z ludźmi, co nieco zaburza proces ich socjalizacji. Watro jednak podkreślić, że w niektórych dużych hodowlach, hodowcy zajmują się wyłącznie hodowlą i duża liczba kociąt nie jest problemem, z kolei są też takie, w których kotów jest niewiele, ale nie mają wystarczającej opieki.
Dlatego tak jak wspomniałam, najlepiej jeżeli jest taka możliwość odwiedzić hodowlę osobiście. Czasami wizyta będzie niemożliwa i musimy być tego świadomi, że wcale nie oznacza, że to zła hodowla, bądź ma coś do ukrycia, po prostu zdarza się czasami, że kocięta są, chociażby na kwarantannie. Wtedy zostaje nam telefon, wideo rozmowy i zdjęcia, które też dużo nam powiedzą o hodowli. Ważne, żeby być z hodowlą w stałym kontakcie.
CZEGO UNIKAĆ?
Z całą pewnością nie należy kota kupować na giełdzie, czy targu. Obecnie jest to na szczęście zabronione, ale nie oznacza oczywiście całkowitego wyeliminowania takich praktyk. Zgodnie z polskim prawem poza kilkoma wyjątkami, które nie dotyczą osób fizycznych – obowiązuje całkowity zakaz sprzedaż kotów (i psów) poza miejscem ich hodowli. Zatem, gdy hodowca proponuje sprzedaż kota, poza miejscem hodowli nie dość, że, to powinno nas to poważnie zastanowić, to jest po prostu nielegalne.
Bardzo często pozornie tańszy kot, kupiony z pseudohodowli, który zachoruje po tym jak się u nas pojawi, doliczając koszty leczenia, okaże się dużo droższy niż kot z legalnej hodowli. Nie wspomnę już o tym, że często takie przypadki kończą się też śmiercią kota, zatem ponosimy nie tylko straty finansowe, ale i emocjonalne, bo nawiązaliśmy już z kotem więź.
Oczywiście bywa też tak, że kot z pseudo hodowli wcale nie jest tańszy, dlatego należy dokładnie sprawdzać hodowle i być z nią w ciągłym kontakcie. Pamiętaj, kot to przyjaciel na długie lata, dlatego warto wybrać mądrze zarówno rasę jak i samą hodowlę, a decyzje podejmować bez presji czasu.

Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj