Jak wybrać podłoże do terrarium?
Czas czytania: 2 min
Drewniane – w pełni naturalne podłoże wytwarzane z różnych gatunków drzew. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością. Suszone w wysokiej temperaturze zrębki są wolne od grzybów i pleśni. Polecane głównie dla większych gadów, takich jak: legwany, węże, dorosłe kameleony, agamy, żółwie lądowe.
Humus – odpowiednio dobrana mieszanka torfu, piasku i gliny. Najlepiej sprawdzi się w wilgotnych i pół-wilgotnych terrariach, ponieważ pomaga utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Takie podłoże jest wysoce higieniczne oraz idealne do kopania i składania w nim jaj. Doskonale nadaje się dla pająków, skorpionów, oraz jaszczurek (gekony, anolisy).
Mech – podłoże przeznaczone do terrariów tropikalnych, składające się najczęściej z białego torfowca. Jest czyste, bezpieczne, nie pleśnieje i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Nadaje się głównie dla ropuch, żab, salamander i węży.
Piasek – do zastosowania w terrarium rozróżniamy piasek jaskiniowy i pustynny. Piasek pustynny to podłoże stwarzające naturalne pustynne środowisko. Dobrze przewodzi ciepło i jest odpowiedni do składania w nim jaj. Należy wybrać go, jeżeli posiadamy agamy, gekony czy skorpiony. Piasek jaskiniowy natomiast, przeznaczony jest dla gadów kopiących. Jest podłożem glinianym, które długo zachowuje dużą wilgotność.
Wermikulit – jest ilastym minerałem, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Posiada doskonałe właściwości chłonne, oraz doskonale izoluje ciepło. Jest świetny jako dodatek do podłoża dla zwierząt, które nie lubią przesuszania, jak np. skorpiony, ptaszniki, płazy bezogonowe, małe gady, żółwie, legwany zielone czy agamy błotne.
Podłoże kokosowe – wytwarzane z łupiny orzecha kokosowego. Jest to produkt naturalny, który dzięki poddaniu sterylizacji jest całkowicie wolny od grzybów, pleśni i bakterii. Bardzo dobrze wchłania i utrzymuje wilgoć, jest więc odpowiedni jako suche lub wilgotne podłoże. Zaleca się stosowanie podłoża kokosowego do terrariów lasu deszczowego, dla pająków, owadów, żab, salamander i zwierząt kopiących.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj