Jak wybrać podłoże do terrarium?

Terrarium - czyli dom naszego pupila to miejsce, w którym spędza dużo czasu. Podłoże musi więc być wybrane z największą starannością. Na rynku istnieje wiele form podłoża dla terrarium, więc z pewnością jest z czego wybierać.
AUTOR: Aleksandra Ziń

Czas czytania: 2 min

Drewniane – w pełni naturalne podłoże wytwarzane z różnych gatunków drzew. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością. Suszone w wysokiej temperaturze zrębki są wolne od grzybów i pleśni. Polecane głównie dla większych gadów, takich jak: legwany, węże, dorosłe kameleony, agamy, żółwie lądowe.

Humus – odpowiednio dobrana mieszanka torfu, piasku i gliny. Najlepiej sprawdzi się w wilgotnych i pół-wilgotnych terrariach, ponieważ pomaga utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Takie podłoże jest wysoce higieniczne oraz idealne do kopania i składania w nim jaj. Doskonale nadaje się dla pająków, skorpionów, oraz jaszczurek (gekony, anolisy).

Mech – podłoże przeznaczone do terrariów tropikalnych, składające się najczęściej z białego torfowca. Jest czyste, bezpieczne, nie pleśnieje i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Nadaje się głównie dla ropuch, żab, salamander i węży.

Piasek – do zastosowania w terrarium rozróżniamy piasek jaskiniowy i pustynny. Piasek pustynny to podłoże stwarzające naturalne pustynne środowisko. Dobrze przewodzi ciepło i jest odpowiedni do składania w nim jaj. Należy wybrać go, jeżeli posiadamy agamy, gekony czy skorpiony. Piasek jaskiniowy natomiast, przeznaczony jest dla gadów kopiących. Jest podłożem glinianym, które długo zachowuje dużą wilgotność.

Wermikulit – jest ilastym minerałem, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Posiada doskonałe właściwości chłonne, oraz doskonale izoluje ciepło. Jest świetny jako dodatek do podłoża dla zwierząt, które nie lubią przesuszania, jak np. skorpiony, ptaszniki, płazy bezogonowe, małe gady, żółwie, legwany zielone czy agamy błotne. 

Podłoże kokosowe –  wytwarzane z łupiny orzecha kokosowego. Jest to produkt naturalny, który dzięki poddaniu sterylizacji jest całkowicie wolny od grzybów, pleśni i bakterii. Bardzo dobrze wchłania i utrzymuje wilgoć, jest więc odpowiedni jako suche lub wilgotne podłoże. Zaleca się stosowanie podłoża kokosowego do terrariów lasu deszczowego, dla pająków, owadów, żab, salamander i zwierząt kopiących.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz