
Jak zabezpieczyć dom przed ucieczką kota?
Czas czytania: 5 min

Kocie instynkty
Koty, pomimo że są zwierzętami udomowionymi, to nadal posiadają silne naturalne instynkty. Jednym z takich instynktów jest z pewnością terytorializm. Ciekawość otaczającego je świata, w tym eksploracja środowiska, w którym się znajdują, jest u kotów wciąż silna. Coraz liczniejsze badania pokazują, jak rozległe potrafią być terytoria kotów wolnożyjących, czy też wychodzących. Porównanie obszaru, jaki koty patrolują w środowisku naturalnym, z powierzchnią mieszkania, czy domu pokazuje prawdziwą naturę kota i jego dążenie do eksploracji, a także obrazuje nam, że koty mieszkające z nami pod jednym dachem nie mają możliwości w pełni zrealizować swoich potrzeb terytorialnych, dlatego kocie ucieczki niestety się zdarzają. Musimy jednak pamiętać, że na zewnątrz czyha na kota wiele niebezpieczeństw, na które nie jest przygotowany, takie jak kolizja z samochodem, czy inne zwierzęta, których kot może stać się ofiarą. Dla osób wypuszczających koty powinien być to argument, aby zaprzestać tego typu praktyk. Dodam tylko, że nawet w niewielkim mieszkaniu kot może być szczęśliwy, jeżeli tylko odpowiednio zaaranżujemy mu przestrzeń i poświecimy czas na wspólne aktywności, takie jak, chociażby wspólna zabawa.
Kocia ciekawość świata
Koty niewychodzące są zazwyczaj zainteresowane wszelkimi odgłosami, czy też zapachami, jakie docierają z zewnątrz do mieszkania, czy domu. Zaryzykuję stwierdzeniem, że większość kotów z ogromną chęcią chciałabym móc eksplorować to co jest dla nich niedostępne, choć dla większości byłaby to raczej krótka eskapada. Kot jest ciekawy świata i nic tego nie zmieni, to rolą kociego opiekuna jest zapewnić mu bezpieczeństwo, ponieważ nawet jednorazowa ucieczka może skończyć się tragicznie. Wbrew głoszonym kiedyś zabobonom, że koty mają dziewięć żyć, dementuję ten szkodliwy pogląd i podkreślam raz jeszcze w świecie poza naszym mieszkaniem, czy domem na kota czeka wiele niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli, zależy Ci na zdrowiu i życiu Twojego kota, pamiętaj o skutecznym zapobieganiu ucieczkom.
Gdzie czai się niebezpieczeństwo?
Przede wszystkim, aby skutecznie chronić kota przed ucieczką, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kot może się wydostać z mieszkania? Najczęściej są to niezabezpieczone okna i balkon, rzadziej drzwi wejściowe, choć warto pomyśleć, czy nie ma w Twoim domu jeszcze innych miejsc, które mogą potencjalnie stać się miejscem ucieczki.

Balkon i okna
Niektóre z powszechnie stosowanych zabezpieczeń mają nie tylko chronić naszego kota przed ucieczką, ale przede wszystkim zabezpieczyć go przed narażeniem na utratę zdrowia, a nawet życia. Zabezpieczenie okien, w tym okien uchylnych, a także balkonów i tarasów jest niezbędne, jeżeli chcemy, aby nasz kot był bezpieczny. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele zabezpieczeń, które zapewnią kotu bezpieczeństwo i pozwolą nam spać spokojnie.
Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście siatki dla kota, które ochronią kota przed upadkiem z wysokości. Nie należy słuchać opinii, że przy upadku z pierwszego, czy drugiego piętra kotu nic się nie stanie, bo kot zawsze spada na cztery łapy. Nawet niewielka wysokość niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet śmierci. Kot widzi dobrze na odległość 6 metrów, wiec przy wyższych piętrach nie zdają sobie sprawy, jak daleko jest do podłoża. Nie wspomnę o upadku w pogoni za muszką, czy innym owadem.
Koty po upadku często są w szoku, odbiegają z miejsca zdarzenia i wpadają pod koła samochodów. Wszystkie okna otwierane na oścież, balkony i tarasy powinny być zabezpieczone siatką, a okna uchylne specjalną kratką uniemożliwiające zaklinowanie się kota pomiędzy framugą a skrzydłem okna, które jest równie niebezpieczne co upadek z wysokości. Pamiętaj, na ile sposobów można otworzyć okno, tyle samo istnieje potencjalnych dróg ucieczki dla kota. Siatka może być montowana praktycznie wszędzie, są różne rodzaje siatek, niektóre posiadają wzmocnienie z postaci druta, warto o tym pamiętać, bo bywają siatki, które koty potrafią przegryźć.
Inne drogi ucieczki
Jeżeli zabezpieczymy okna i balkon, czy taras, najczęściej dochodzi do ucieczek, przez drzwi wejściowe. Trzeba pamiętać, aby po wejściu od razu je zamknąć, a przy bardziej ambitnych kotach, od razu na klucz. Niektóre koty potrafią otworzyć drzwi, skacząc na klamkę, dlatego dopiero zamknięcie na klucz jest w pełni skuteczne. Warto uczulić na to dzieci i inne osoby, które nas odwiedzają.
Czip dla kota
Niestety czasami pomimo zachowanie środków ostrożności dojdzie do ucieczki kota z domu. W takim przypadku warto, aby kot był zaczipowany, a czip zarejestrowany na nasze aktualne dane, tak aby kot mógł do nas jak najszybciej i bezpiecznie wrócić. Zadbajmy o to, ponieważ kot uciekinier, gdy trafi, chociażby do gabinetu weterynaryjnego, czy schroniska bez problemu do nas wróci. Pamiętaj również o tym, że takie niechciana ucieczka może się też zdarzyć, gdy niesiemy kota w transporterze, wtedy czip pomaga kotu do nas wrócić.
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj