Jak zostać wolontariuszem?
Czas czytania: 5 min
Pomaganie to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy wykonywać w życiu, dlatego, jeśli masz na to ochotę oraz predyspozycję to nawet się nie zastanawiaj! Dobro wraca, czasem podwójnie, a czasem tak mocno, że nawet się tego nie spodziewasz. Zostań wolontariuszem już dziś!
Pamiętaj, że nie ma nic piękniejszego od pomocy słabszym, więc jeśli podejmiesz się tej roli, to na pewno tego nie pożałujesz, a wręcz przeciwnie – będziesz szukał kolejnych sposobów, aby wyciągnąć swą dłoń ku drugiej istocie.
Kto powinien zgłosić się na wolontariusza?
Na pewno powinna zrobić to osoba, która czuje chęć niesienia pomocy. *Barierą do podjęcia się tego zadania na pewno nie jest wiek, dlatego bez względu na to, czy masz ukończone 18 lat, czy nie – możesz pomagać zwierzakom. Jeśli jednak jesteś osobą niepełnoletnią, będziesz potrzebował pisemnej zgody rodzica.
*Nie każde schronisko przyjmuje do pomocy osoby niepełnoletnie – sprawdź tę informację w pobliskiej placówce.
W zależności od tego, jaki wolontariat Cię interesuje – czy tylko taki „od czasu do czasu”, czy może taki „pełną parą”, musisz zastanowić się ile swojego czasu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca jesteś w stanie poświęcić, a następnie należy podjąć tę ważną decyzję odnośnie przyjęcia wolontariatu.
Pamiętaj, że bez względu na Twoje możliwości, warto porozmawiać z pobliskim schroniskiem. Jeśli nie znajdziesz czasu nawet na regularne wychodzenie z psiakami, to może przydasz się w innej kwestii? Warto pytać!
Jakie obowiązki na Ciebie czekają?
W zależności od danego schroniska obowiązki te mogą się różnić. W niektórych przypadkach Twoja pomoc może być naprawdę okrojona – np. będziesz wykonywać rzeczy wyłącznie zdalnie bez konieczności pojawiania się w placówce.
Co takiego można wykonywać na odległość?
Takie rzeczy to, np. organizacja zbiórek charytatywnych czy wydarzeń wspierających schronisko. W tych zadaniach na pewno liczy się Twoja kreatywność – jeśli dobrze czujesz się w takich tematach, to na pewno Twoja pomoc będzie tutaj niezwykle cenna!
Jakimi cechami powinien wykazywać się przyszły wolontariusz?
Pierwszą i najważniejszą cechą zdecydowanie będzie brak strachu przed zwierzętami. Jeśli panicznie boisz się psów lub/oraz kotów, to może lepiej odpuść sobie temat. Nie traktuj schroniska jako pola do przełamywania swoich lęków – pamiętaj, że czworonożni przyjaciele doskonale wyczuwają, gdy się boisz i wtedy czują się nieswojo, a gdy czują się nieswojo, mogą np. zaatakować. Jeśli natomiast pałasz sympatią do zwierząt to jesteś kandydatem idealnym i nawet nie musisz się tutaj nad niczym zastanawiać! Twoja miłość do nich na pewno zostanie odwzajemniona, a nie ma nic piękniejszego od nowych psich lub kocich przyjaciół! Kolejna ważna rzecz to brak uczuleń. Pamiętaj, że jeśli masz alergię na sierść, to wolontariat nie jest zbyt dobrym pomysłem. W schronisku na pewno unosi się spora chmura alergenów i niekoniecznie będziesz sobie w stanie z tym poradzić. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem – nie chcemy owijać w bawełnę. Zwierzęta to żywe istoty, niektóre z nich to potulne urocze istoty natomiast nie każde będzie bez objawów agresji. Weź pod uwagę, że czasem ta praca może być stresująca i absolutnie nie możesz winić czworonogów za niektóre sytuacje. Idąc do wolontariatu, nastaw się na to, że totalnie nie wiesz, co Cię tam spotka i słuchaj swoich przełożonych. Na początku zostaniesz poinformowany o zwierzętach, które wymagają szczególnej uwagi – weź to do siebie i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
Czy zarabiam, będąc wolontariuszem?
Wolontariat jest darmowy. Jeśli dołączasz do tego typu akcji, to jednocześnie przyznajesz, że chcesz to robić, bo masz na to ochotę, a nie idziesz tam dla zarobku. Nie oczekuj tutaj zapłaty – no, chyba że mówimy o psich przytulasach czy kocim mruczeniu – to na pewno otrzymasz!
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj