Jak wybrać imię dla psa?

Kiedy w domu pojawia się nowy czworonożny przyjaciel zazwyczaj pozostaje już tylko ostatnia zagwozdka. Jakie nadać mu imię? To pytanie zapewne zadało sobie większość osób, które stanęły przed tym bardzo ciężkim wyborem. Chociaż w internecie można znaleźć bardzo dużo portali, które podsuwają dziesiątki, a może i setki pomysłów to często i tak pozostaje nutka niepewności.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Jak dobrać imię, aby pasowało do danego psiaka? Mamy nadzieję, że tym artykułem pomożemy rozwiać wątpliwości.

Imię to bardzo ważna rzecz. Wszak zwierzę będzie je nosić przez całe swoje nastoletnie życie. A my będziemy go używać u lekarza weterynarii czy w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj wybór pada na krótkie i dźwięczne propozycje, ale nie jest to regułą. Niegdyś panowało przekonanie, że imię psa powinno składać się z 4 liter. Do tego jeszcze jedna z nich miała być literą „r”.

Niektórzy behawioryści oraz trenerzy psów zburzyli ten pogląd wyjaśniając, że pies bardziej niż do liter przyzwyczaja się do naszej barwy głosu. I nie ma znaczenia jakich liter użyjemy do stworzenia imienia, bo pies jeśli tylko będzie chciał, to każdą samogłoskę i spółgłoskę usłyszy tak samo.

Imiona popularne, to te, które kilkukrotnie w swoim życiu usłyszałeś. Pusia, Dejzi, Luna, Sonia, Saba, Azor, Kajtek, Czarek zaliczają się do nich. Jeśli wybierzesz któreś z tych imion, to możesz być pewny, że spotkasz na swojej drodze jeszcze wiele psiaków o takich imionach. Czy to coś złego? Nie. Jeśli natomiast chcesz nadać psu imię oryginalne i wyjątkowe, to musisz bardziej się wysilić w poszukiwaniach. Nadanie psu nadzwyczajnego imienia może okazać się trafionym pomysłem. Dlaczego? Jeśli w jednym psim parku spotka się kilka Puszków, to będzie trudno przywołać tego swojego.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że najlepszym rozwiązaniem jest nadanie imienia pasującego do charakteru lub wyglądu zwierzaka. Zatem czasami warto poczekać kilka dni, poznać nowego domownika i dopiero wtedy zdecydować się na imię. Pieska o ogromnym apetycie można nazwać „Łasuch”, a stale zaczepnego i odważnego szczeniaka można ochrzcić „Rambo”.

Kolejną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę to to, aby psie imię nie przypominało żadnej komendy, którą masz zamiar uczyć swojego pupila. Dla Ciebie odróżnianie tych słów będzie oczywiste, ale dla psa nie. Podobnie brzmiące słowa powinna być wykreślane ze słownika używanego w obecności psa. Jeśli zechcesz nazwać psa „Zbój”, to zapomnij o nauce komendy „stój”. Możesz albo zapomnieć o tej komendzie i zmienić ją na np.”stop” albo nie nazywać w ten sposób psa. Psy lubią jasne, czytelne komunikaty i musimy to szanować.

To jakie imię wybierzesz jest bardzo ważne. Również z uwagi na fakt, że będziesz posługiwać się nim w przestrzeni publicznej czy u weterynarza. Nie chcesz chyba wchodzić do gabinetu i od wejścia serwować przekleństwa czy wulgarne słowa? Dla dobra pożycia społecznego lepiej uniknąć aż takiej kontrowersji.

Część opiekunów zwierząt decyduje się na nadawanie im ludzkich imion. To często również bywa kontrowersyjne, a niektórzy sąsiedzi czy osoby z rodziny mogą poczuć się dotknięte. Pamiętaj jednak, że to Twoje zwierzę i ostateczny wybór należy do Ciebie. Jeśli marzy Ci się wołać do psa ludzkim imieniem i czujesz, że jest to strzał w dziesiątkę, to dlaczego nie?

Podsumowując, imię dla psa powinno być raczej krótkie niż długie, dźwięczne, łatwe do wymówienia, niewulgarne i pasujące do charakteru danego osobnika.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz