Jakie rasy pasują na psa terapeutycznego?

Od dawna ludzie wykorzystują psy do zadań specjalnych. Jedne szukają zaginionych osób, inne pomagają wykrywać substancje narkotyczne, a jeszcze inne pomagają w różnych terapiach u boku swoich przewodników. Psy terapeutyczne spotykane są podczas zajęć z zakresu: psychologii, terapii mowy, logopedii, fizjoterapii czy ergoterapii.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

Pies, chociaż nazywany terapeutą jest jedynie wsparciem każdego rodzaju leczenia i obecnosc zwierzęcia nie może być traktowana jako zastępstwo pełnowartosciowej terapii prowadzonej pod okiem wykwalifikowanych ludzi.

Psy maja zbawienny wpływ na aktywizacje chorych. Są często nieodłącznym elementem sukcesu prowadzonych zajęć. Chociaż większość z nas uwielbia wszystkie psy, to stając przed wyborem osobnika, który będzie pracował jako pies terapeutyczny musimy wykazać się odpowiedzialnością. Psy terapeutyczne muszą być zrównoważone, stabilne psychicznie, wesołe, uwielbiające pracę z człowiekiem oraz być w pełni zdrowe. Oczywiście kupno psa, nawet z renomowanej hodowli nie da gwarancji zdrowia, aczkolwiek warto poszukać uczciwych hodowców, którzy posiadają odpowiednio przebadanych rodziców wraz z pełną dokumentacją potwierdzającą wykonanie tych badań. Pies pracujący nie musi być rasowy. Jeśli tylko posiada wyżej wymienione cechy.

Rasy psów, które wspaniale odnajdują się w roli psa terapeutycznego, to:

1. Pudle – dla sporego grona osób są to psy jedynie wystawowe. Słysząc nazwę tej rasy wielu ma przed oczami psa równo wystrzyżonego i to w zasadzie wszystko. Mało kto wie, że to bardzo mądre, wierne i posłuszne psy, które spełniają się na wielu płaszczyznach. Pudle moga okazac sie naprawdę dobrymi terapeutami.

2. Retrievery – dla nikogo raczej nie będzie zaskoczeniem, że labradory i goldeny są najczęsciej wybieranymi psami do pracy z ludźmi. Przyjacielskie, pełne energii, zawsze gotowe do dzialania. Znakomici teraupeci, odnajdą się w każdym zadaniu.

3. Beagle – psy przyjazne, wesołe, ale także temperamentne. Potrzebują mądrego przewodnika, ale po zaspokojeniu wszelkich potrzeb na pewno okażą się jedynymi z lepszych terapeutów.

4. Alaskan malamuty i husky – niezwykle zrównoważone psy północy, które swoją delikatnoscią potrafią zaskoczyć każdego.

Pamiętaj, że psem teraputycznym może zostać pies każdej rasy, jesli tylko posiada odpowienie, wymagane cechy.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz