Kastracja czy sterylizacja? Jaki zabieg wybrać dla kota?

Powody dla których decydujemy się na pozbawienie kotów możliwości posiadania potomstwa niezależnie od ich płci jest wiele i dla różnych osób będa miały one różną wagę. Dla niektórych będzie to cierpienie zwierząt i chęć ograniczenia bezdomności kotów, ale nie dla wszystkich są to wystarczające argumenty, dlatego takie osoby powinny rozważyć kastrację z typowo medycznych powodów. Kastracja bowiem jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych takich jak chociażby ropomacicze.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Czy kastracja i sterylizacja to to samo?

Zacznijmy od tego, że zarówno sterylizację jaki i kastrację można przeprowadzić u obu płci,  różni je tylko z oczywistych anatomicznych względów zakres samego zabiegu. Zwyczajowo bardzo często można się spotkać z opinią, że kota się kastruje, a kotkę sterylizuje, należy jednak podkreślić, że są to tylko określenia zwyczajowe.

Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów ubezpłodnienia: jeden z nich to sterylizacja, drugi to kastracja.  Sterylizacja to przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u kota i jajników u kotki. Zabieg sterylizacji odbywa się bez chirurgicznego usunięcia gonad.
Kastracja to usunięcie jąder i nasieniowodów u kota oraz jajników, jajowodów i macicy u kotki.Inaczej mówiąc sterylizacja to jedynie pozbawienie zwierzęcia szansy na posiadanie potomstwa, a kastracja to trwałe usunięcie gonad, czyli jąder i nasieniowodów u kocura oraz jajników, jajowodów i macicy u kotki.

Co wybrać?


Tak jak wspomniałam powyżej do wyboru mamy kastrację i sterylizację. W Polsce zdecydowana większość zabiegów mających na celu pozbawienie kotów możliwości posiadania  potomstwa to zabiegi kastracji, jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zwierzę nie będzie mogło posiadać potomstwa.


Sterylizacja

W przypadku sterylizacji koty, niezależnie od płci po zabiegu są niezdolne do rozmnażania, jednak ich organy rozrodcze nie zostały usunięte co jest równoznaczne z tym, że ich organami nieprzerwanie produkuje hormony płciowe. Jakie są tego konsekwencje? Poddając zwierzę zabiegowi sterylizacji poza brakiem możliwości rozmnażanie przez takie zwierzę nie unikniemy zachowań, które często są uznawane za uciążliwe, a których sama sterylizacja nie wyklucza. I chyba najważniejsze – sterylizacja nie chroni kota przed groźnymi chorobami, kot po takim zabiegu dalej może zachorować na ropomacicze w przypadku kotek, czy nowotwór jąder w przypadku kocurów.

Sterylizacja – krótkie podsumowanie:

  • kot (zarówno samiec i samica) po tym zabiegu jest bezpłodny
  • zabieg nie chroni przed groźnymi chorobami takimi jak chociażby w przypadku kotek ropomacicze, nowotwór listwy mlecznej, czy nowotwór jąder w przypadku kocurów.
  • hormony są produkowane w dalszym ciągu, a więc cykl płciowy wygląda tak samo jakby nie było żadnego zabiegu
  • produkcja hormonów płciowych powoduje, że kot nie traci swoich naturalnych popędów, a więc i jego zachowanie nie ulega zmianom – w dalszym ciągu kotka ma ruje pełne uciążliwego miauczenia, a wychodzący kocur ochotę na długie wędrówki
  • wysterlizowany kocur w dalszym ciągu będzie znaczył teren, a jego mocz nie utraci nieprzyjemnego zapachu

Kastracja

Kastracja to zabieg chirurgiczny, który jak było to już wspomniane oznacza pozbawienie zwierzęcia możliwości dalszego rozmnażania poprzez usunięcie gonad (jajników lub jąder). Należy podkreślić, że o ile kot jest zdrowy, przed zabiegiem wykonano niezbędne badania i nie ma innych przeciwwskazań do zabiegu to kastracja jest zabiegiem bezpiecznym. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu zwierzęcia do zabiegu podejmuje jednak lekarz weterynarii. Kastracja ma jedną ogromną zaletę nad sterylizacją ogranicza produkcję hormonów płciowych, co oznacza, że chroni przed nowotworami.

Kastracja – najważniejsze wady i zalety

  • Kastracja wyklucza możliwość zachorowania na nowotwory: ropomacicze, nowotwory macicy, jajnika, listwy mlecznej u kotek, oraz nowotwór jąder u kocurów.
  • Brak uciążliwych zachowań związanych z rują.
  • Kastrowany kocur ( o ile zabieg wykonano w odpowiednim czasie) nie będzie znaczył terenu, a dodatkowo jego mocz jest pozbawiony intensywnej i nieprzyjemnej woni.
  • Kastracja kocura może, ale nie musi wpływać pozytywnie na zachowanie agresywne – zwłaszcza wobec innych samców.
  • W związku z wykluczeniem pewnych chorób kastracja wydłuża życie kotów.
  • Zabieg sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Kastrowane koty mają predyspozycje do otyłości – jednak sam zabieg jej nie powoduje, dlatego zaleca się zwiększenie aktywność kota, chociażby poprzez wspólną zabawę.

Środki farmakologiczne

Istnieje również sterylizacja farmakologiczna, która ma na celu okresowe ograniczenie zdolności rozrodczych samic i samców za pomocą kuracji hormonalnej. Sterylizacja farmakologiczna nie pozbawia kota możliwości posiadania potomstwa, po odstawieniu hormonów wracają jego zdolności do reprodukcji. Niestety kuracja hormonalna nigdy nie jest w pełni bezpieczna, a podawanie hormonów może  prowadzić do powikłań zdrowotnych, takich jak chociażby cysty na jajnikach, czy ropomacicze i nigdy nie powinna być stosowana zamiast kastracji, ewentualnie sterylizacji. Na szczęście, obecnie dzięki zwiększającej się świadomości opiekunów odchodzi się od tego typu praktyk, na rzecz dużo korzystniejszej pod wieloma względami kastracji.

Proszę pamiętać, że zarówno sterylizacja jak i kastracja pozwala osiągnąć bardzo istotny cel – kontrola urodzin kotów, jednak jedynie kastracja pozwoli uchronić kota przed niektórymi chorobami związanymi z  układem rozrodczym, których nie da się uniknąć w inny sposób.

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz