
Klatka kennelowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Czas czytania: 4 min

Klatka kennelowa – czym jest?
Klatka kennelowa zazwyczaj materiałowa lub metalowa to miejsce, w którym psiak może spędzać swój czas. Wbrew pozorom nie jest to dla niego forma więzienia, a raczej bezpiecznego kąta, w którym może wykonywać wszystkie swoje ulubione czynności: odpoczywać, spać, jeść, dbać o higienę, czy jeśli najdzie go taka ochota – bawić się. Klatkę kennelową powinien poznać każdy właściciel psa i przede wszystkim zagłębić się w jej przeznaczenie, by omyłkowo nie narobić swojemu zwierzakowi niepotrzebnej krzywdy.
Dlaczego warto mieć klatkę kennelową w swoim domu?
Klatka kennelowa to genialne rozwiązanie na wiele ewentualnych problemów. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że nowa rodzina to spory stres dla każdego psiaka. Wprowadzając więc malucha na nasz teren, warto zapewnić mu niewielkiego rozmiaru kąt, w którym odnajdzie swój azyl i poczuje bezpieczeństwo – tutaj naprzeciw wychodzi niezawodna klatka kennelowa. Wyłożona miękkim kocykiem z przekąskami wewnątrz i oczywiście kuszącymi zabawkami, będzie doskonałym pomysłem na start i tym samym na powitanie nowego domownika. Jest ona doskonałym, naturalnym sposobem na radzenie sobie szczeniakowi z ewentualnym lękiem separacyjnym – np. po opuszczeniu hodowli lub schroniska.

W jaki sposób przyzwyczaić zwierzę do klatki kennelowej?
Istnieje jedna złota zasada: cokolwiek by się działo, nie zmuszajmy psa, by siłą wszedł do klatki kennelowej. W końcu ma to być jego azyl, więc zachowujmy się tak, by na starcie nie stworzyć z nowego przedmiotu potencjalnego wroga. Najprostszy sposób świata: dajmy zwierzakowi obwąchać klatkę i nawet jeśli zajmie mu to dłuższa chwilę – niech wejdzie do niej w swoim własnym czasie. Możemy oczywiście okazać mu dodatkowe wsparcie poprzez przykrycie jej kocem, włożenie do środka ulubionych zabawek, czy też nagrodzenie go smaczkiem nawet za stanięcie w klatce jedną łapką. Absolutnie nie zamykajmy drzwi, jeśli czujemy, że psiak wciąż jest zlękniony – możemy je delikatnie przymykać, nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów.
Jaki rozmiar klatki kennelowej wybrać?
Jeśli chodzi o rodzaj klatki kennelowej – czy to z metalu, czy to z materiału – to jest to kwestia czysto odpowiadająca na nasze gusta, natomiast w kwestii rozmiaru musimy podejść do tego z dogłębną analizą. Oczywiście najważniejszym aspektem jest to, by zapewnić zwierzakowi należytą przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie się poruszać, a więc – zwróćmy uwagę na rozmiar naszego psiaka, a następnie wybierzmy taką klatkę kennelową, która będzie dla niego relaksującą przestrzenią. Pamiętajmy, że na metrażu, który wybierzemy, powinny znaleźć się wszystkie rzeczy, które chcemy tam umieścić (np. legowisko, miska z wodą, zabawki), a dodatkowo psiak powinien móc rozprostować tam nogi, czy wyciągnąć się po całej długości. Kolejną sprawą jest mobilność: jeśli zamierzamy zabierać to akcesorium ze sobą na wyjazdy, to warto przemyśleć rozmiar pod względem tego, który będzie dla nas poręczny, nie zapominając przy tym o wygodzie swojego zwierzaka.
Klatka kennelowa to azyl, za który podziękuje każde zwierzę. To doskonałe miejsce na schronienie się przed biegającymi dziećmi, czy na chwilę relaksu, gdy najdzie go taka ochota. Kwestie behawioralne pod każdym względem pokazują plusy tego wynalazku. Zdecydowanie warto poważnie przemyśleć jego zakup, zwłaszcza jeśli decydujemy się na nowego członka rodziny. Pamiętajmy jednak, żeby podejść do nauki korzystania z klatki kennelowej ze stoickim spokojem i z rozwagą, a wtedy na pewno psiak pokocha swoje własne, niewielkie, cztery kąty!
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj