Koszty utrzymania kota

Coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie pod swój dach kota. Ile kosztuje jego utrzymanie? Spieszymy odpowiedzieć na wszelkie pytania. Początkowo musisz się przygotować na większy wydatek. Przed przyjęciem czworonożnego przyjaciela ważny jest zakup kilku niezbędnych akcesoriów bez których kot się nie obejdzie!
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

  1. Kuweta – rynek zoologiczny oferuje rozmaite rodzaje kocich toalet. Możemy je podzielić na trzy grupy: kuwety odkryte, kuwety kryte oraz kuwety samoczyszczące. Te ostatnie są najdroższe. Zwykła, odkryta kuweta kosztuje od 12zł wzwyż. Ceny kuwet krytych to koszt zaczynający się w okolicach 30-40zł. Koty są czyściochami. Rzadko miewają problemy z użytkowaniem kuwet i każdy kot od początku powinien zaakceptować normalną, odkrytą kuwetę. Te kryte (wyglądem przypominające budkę) odstraszają niektóre zwierzaki.
  2. Łopatka do żwirku – jej rozmiar oraz wielkość otworów dopasujesz dopiero po zdecydowaniu się na konkretny rodzaj żwirku. Przy żwirkach typu pellet potrzebna będzie łopatka z szerszymi dziurkami. Przy żwirku bentonitowym – z węższymi. Ceny łopatek zaczynają się w granicach 3-5zł.
  3. Wycieraczka pod kuwetę – zatrzymuje nadmiar wysypywanego przez kota żwirku i ogranicza roznoszenie go po mieszkaniu. To dodatkowy gadżet, ale warty przeanalizowania. Koszt podkładek to ok.10-20zł
  1. Drapak – podobnie jak w przypadku kuwet, rynek oferuje ogrom możliwości. Są drapaki wiszące, stojące, maty do oklejania mebli oraz słupki. Ceny stojących, małych drapaków zaczynają się od 70zł, natomiast te duże (z wieloma budkami i podestami) to koszt 300-1000zł. Drapaki są w różnych odcieniach – brązu, beżu, czerni, które można dopasować do wystroju mieszkania oraz w wielkościach i kształtach umożliwiających dopasowanie do niemal każdego wolnego kąta. Koty kochają drapać, chociaż na początku mogą nie być zainteresowane swoim prywatnym placem zabaw. W takim przypadku polecamy spryskać drapak kocimiętką, która przywabia mruczki.
  2. Legowisko – koty lubią ciepło, ale jednocześnie nie lubią spać na podłodze. Kupowanie drogiego legowiska na podłogę jest zbędne. Lepiej przemyśleć legowiska oraz hamaki, które można zamontować na kaloryferze lub położyć na parapecie. Ceny takich legowisk są przeróżne, ale należy zarezerwować co najmniej 40zł.
  3. Miski – plastikowe, metalowe, ceramiczne. Niech fantazja cię poniesie! Koty lubią jeść, więc to jaki rodzaj misek wybierzesz będzie miało dla nich małe znaczenie. Ceny: 5-50zł
  4. Transporter – niezbędny! To właśnie w nim będziesz zabierać kota do weterynarza i podróżować. Ceny transporterów, to koszt rozpoczynający się od 30zł, ale na tym nie radzimy oszczędzać. Bezpieczeństwo najważniejsze!

Koszty stałe:

  • Żwirek – pellet, bentonit, kukurydziany, drewniany, sylikatowy. Zbrylający lub nie. Na początku radzimy wybrać jeden i kupić mniejsze opakowanie. Jeśli kotu się spodoba – uzupełnisz zapasy. Jeśli będzie grymasił, to koniecznie zaopatrz się w inny. Koszt żwirku na miesiąc, to widełki rzędu 30-150zł.
  • Karma mokra – im większa zawartość mięsa tym lepiej. Kot, to mięsożerca. Miesięczne żywienie kota na wysokim poziomie, to koszta rzędu 100-180zł.
  • Karma sucha – tutaj również należy zwrócić uwagę na zawartość mięsa w suchej masie. Im więcej tym lepiej dla zdrowia zwierzaka. 2kg karmy dobrej jakościowo karmy można kupić w granicach 70-80zł.
  • Przysmaki – suszone rybki, kawałki filetów, to coś, co koty uwielbiają. Na początek radzimy kupić kilka małych opakowań i zobaczyć co trafi w gusta naszego podopiecznego. Koszt paczki smakołyków to 7-12zł.
  • Weterynarz – sama profilaktyka kota (odrobaczenie, odpchlenie, szczepienia) nie są drogie, ale kiedy zwierzę się rozchoruje koszty leczenia mogą być zatrważające. Warto odłożyć przynajmniej kilkaset złotych na czarną godzinę.


Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz