
Koty i ich szósty zmysł
Czas czytania: 3 min
Wszystko wskazuje na to, że głównym elementem tej mistyczności jest ich niebywale tajemniczy szósty zmysł, który pomimo rozwoju nauki wciąż pozostaje zagadką.
Jakie zmysły posiada kot?
Kot, którego oczywiście zaliczamy do ssaków, posiada takie same zmysły, jak wszystkie inne zwierzęta tego gatunku, czyli: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk oraz odczuwanie temperatury. Natomiast istnieje wiele innych charakterystycznych kocich cech, które ciężko zdefiniować.
Popularne spadanie na cztery łapy, czy posiadanie siedmiu żyć to pojęcia, które zdecydowanie nie wzięły się znikąd. Spowodowane są one wieloma intrygującymi przypadkami, które sprawiły, że mruczki uważane są za bóstwa skomplikowane w zrozumieniu.
Czy kot posiada zmysł proroctwa?
Wiele sytuacji z udziałem naszych kocich przyjaciół sprawiło, że można śmiało uznać ich za czworonożnych proroków. W zapisach historii przeczytamy bowiem, że mruczki potrafią wyczuć nadchodzące kataklizmy. Często, gdy takowe nadchodziły (powódź, trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu) to miasta pustoszały, bo koty przed tym konkretnym wydarzeniem uciekały do bezpiecznego dla nich schronienia. Mówi się, że gdyby ludzie częściej zwracali uwagę na koci instynkt to cywilizacja miałaby się znacznie lepiej.


Za co jest odpowiedzialny szósty zmysł?
Tak naprawdę naukowcy wciąż dwoją się i troją, by zrozumieć skąd bierze się nadprzyrodzona inteligencja naszych mruczków. Podejrzeń jest wiele: być może posiadają mocno wyczulone receptory w podniebieniu lub wibrysach. A może to coś więcej, czego nigdy nie będzie dane nam odkryć?
Mówi się, że szósty zmysł jest także kocim GPS-em, który pozwala bez problemu wracać do domu. To także on ma być odpowiedzialny za ich elastyczność i jeśli zachodzi taka potrzeba to zmieniają ciało w ciecz, by móc się przecisnąć tam, gdzie poprowadzi ich instynkt.
Jedno jest pewne – te stworzenia wciąż nie przestają zachwycać swoją tajemniczością. Może to właśnie sprawia, że są tak bardzo magiczne i wielu z nas pragnie mieć je w swoim domu?
Kociak to najlepszy przyjaciel człowieka
Cokolwiek by się nie mówiło o naszych mruczkach, to trzeba przyznać, że kociaki od zawsze starają się pomóc człowiekowi. Może nadszedł już ten czas, kiedy warto wyciągnąć z historii pewne wnioski i zacząć zwracać uwagę na to, co pupil próbuje nam przekazać? Koty absolutnie nie są wrednymi stworzeniami, które jedyne co robią człowiekowi to na złość.
Wręcz przeciwnie. Ich charakter jest źle odbierany, a sygnały są zazwyczaj ignorowane. Mam do Was prośbę – spróbujcie spojrzeć na swoich pupili inaczej, zwracajcie uwagę na to, w jaki sposób się z Wami komunikują, a być może odkryjecie ich własny, indywidualny szósty zmysł? Udanej zabawy!
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj