Kwasy omega 3 w diecie psa i kota

Kwasy omega – 3 są niezbędnymi wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi. Wśród nich wyróżnia się: kwas α – linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Synteza EPA i DHA z kwasu α-linolenowego (ALA) u zwierząt mięsożernych jest w znacznym stopniu ograniczona (u psów niewystarczająca, a u kotów w ogóle nie zachodzi), dlatego muszą one być dostarczone z pożywieniem.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Głównym źródłem EPA i DHA są przede wszystkim tłuste ryby morskie i zwierzęta morskie (zwłaszcza kryl) oraz oleje z nich wytwarzane, ale także algi i fitoplankton morski. Do produkcji rybnych suplementów diety często wykorzystywany jest także tran z wątroby dorsza. Zawiera on EPA i DHA, ale jest również bogaty w witaminę A i D. I to jest istotna informacja, ponieważ należy uważać, aby nie przedawkować tych witamin.

Nadmiar witaminy A (czyli hiperwitaminoza) prowadzi do pogorszenia stanu okrywy włosowej, zaburzenia metabolizmu kości a u młodych zwierząt może spowodować zahamowanie wzrostu. Nadmiar witaminy D może powodować z kolei zwapnienie tkanek miękkich i hiperkalcemię (nadmiar wapnia w organizmie). Dlaczego kwasy omega – 3 są tak ważne? Bo wykazują wyraźne działanie przeciwzapalne.

Dieta wzbogacona w kwasy omega – 3 może być elementem terapii wspomagającej u zwierząt, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów. Sugeruje się nawet, że EPA i DHA mogą stanowić alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. EPA i DHA są kluczowe tak naprawdę na każdym etapie życia psa i kota, ponieważ wywołują różne pozytywne efekty biologiczne. Kwas DHA jest ważny dla prawidłowego rozwoju i działania układu nerwowego, z kolei EPA pobudza układ sercowo – naczyniowy. W przypadku układu pokarmowego EPA i DHA korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową.

Olej zwierzęcy czy może jednak roślinny?

Dlaczego tak bardzo trzeba zwracać uwagę na pochodzenie oleju? W ostatnim czasie pojawiają się na rynku przeróżne oleje. Jednak nie wszystkie źródła kwasów omega – 3 zawierają EPA i DHA, nie wszystkie reklamowane produkty są odpowiednie. Oleje roślinne są zdecydowanie nie polecane dla psów i kotów.

Siemię lniane, nasiona konopi, orzechy włoskie, nasiona chia, olej konopny, olej lniany zawierają jedynie kwas α – linolenowy (ALA), którego organizmy psa i kota jak już wspomniano na początku nie są w stanie skutecznie konwertować na EPA i DHA. Spożywanie oleju roślinnego nie przekłada się więc na poziom DHA i EPA w organizmie zwierząt, z tego względu ich podawanie psom i kotom mija się z celem.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę? Jeśli wybieramy olej płynny to znaczenie ma również butelka, w której olej się znajduje. Najlepiej, aby była z ciemnego szkła, w ten sposób ogranicza się utlenianie. Bardzo ważne są informacje podawane na etykiecie. Skład produktu powinien być prosty i zawierać ilości oraz źródła EPA i DHA.

Aktualnie najbardziej wartościowy wydaje się być olej z kryla, ponieważ kryl charakteryzuje się wysoką biodostępnością oraz wysoką zawartością astaksantyny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Należy mieć również na uwadze potencjalne działanie niepożądane. U niektórych zwierząt mogą pojawić się biegunki, wymioty, zmiany w funkcjonowaniu płytek krwi ( z tego powodu przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi sugeruje się ograniczenie suplementów z kwasami omega – 3, ponieważ możliwe jest pogorszenie się ran, taką sytuację należy zawsze przedyskutować z lekarzem weterynarii).

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz