Kwasy omega 3 w diecie psa i kota
Czas czytania: 3 min
Głównym źródłem EPA i DHA są przede wszystkim tłuste ryby morskie i zwierzęta morskie (zwłaszcza kryl) oraz oleje z nich wytwarzane, ale także algi i fitoplankton morski. Do produkcji rybnych suplementów diety często wykorzystywany jest także tran z wątroby dorsza. Zawiera on EPA i DHA, ale jest również bogaty w witaminę A i D. I to jest istotna informacja, ponieważ należy uważać, aby nie przedawkować tych witamin.
Nadmiar witaminy A (czyli hiperwitaminoza) prowadzi do pogorszenia stanu okrywy włosowej, zaburzenia metabolizmu kości a u młodych zwierząt może spowodować zahamowanie wzrostu. Nadmiar witaminy D może powodować z kolei zwapnienie tkanek miękkich i hiperkalcemię (nadmiar wapnia w organizmie). Dlaczego kwasy omega – 3 są tak ważne? Bo wykazują wyraźne działanie przeciwzapalne.
Dieta wzbogacona w kwasy omega – 3 może być elementem terapii wspomagającej u zwierząt, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów. Sugeruje się nawet, że EPA i DHA mogą stanowić alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. EPA i DHA są kluczowe tak naprawdę na każdym etapie życia psa i kota, ponieważ wywołują różne pozytywne efekty biologiczne. Kwas DHA jest ważny dla prawidłowego rozwoju i działania układu nerwowego, z kolei EPA pobudza układ sercowo – naczyniowy. W przypadku układu pokarmowego EPA i DHA korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową.
Olej zwierzęcy czy może jednak roślinny?
Dlaczego tak bardzo trzeba zwracać uwagę na pochodzenie oleju? W ostatnim czasie pojawiają się na rynku przeróżne oleje. Jednak nie wszystkie źródła kwasów omega – 3 zawierają EPA i DHA, nie wszystkie reklamowane produkty są odpowiednie. Oleje roślinne są zdecydowanie nie polecane dla psów i kotów.
Siemię lniane, nasiona konopi, orzechy włoskie, nasiona chia, olej konopny, olej lniany zawierają jedynie kwas α – linolenowy (ALA), którego organizmy psa i kota jak już wspomniano na początku nie są w stanie skutecznie konwertować na EPA i DHA. Spożywanie oleju roślinnego nie przekłada się więc na poziom DHA i EPA w organizmie zwierząt, z tego względu ich podawanie psom i kotom mija się z celem.
Na co jeszcze należy zwracać uwagę? Jeśli wybieramy olej płynny to znaczenie ma również butelka, w której olej się znajduje. Najlepiej, aby była z ciemnego szkła, w ten sposób ogranicza się utlenianie. Bardzo ważne są informacje podawane na etykiecie. Skład produktu powinien być prosty i zawierać ilości oraz źródła EPA i DHA.
Aktualnie najbardziej wartościowy wydaje się być olej z kryla, ponieważ kryl charakteryzuje się wysoką biodostępnością oraz wysoką zawartością astaksantyny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Należy mieć również na uwadze potencjalne działanie niepożądane. U niektórych zwierząt mogą pojawić się biegunki, wymioty, zmiany w funkcjonowaniu płytek krwi ( z tego powodu przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi sugeruje się ograniczenie suplementów z kwasami omega – 3, ponieważ możliwe jest pogorszenie się ran, taką sytuację należy zawsze przedyskutować z lekarzem weterynarii).
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj