
Mastif tybetański – stróż Twojego domu
Czas czytania: 2 min

- Pochodzenie
Mastif Tybetański wywodzi się z Tybetu. Jego zadaniem było strzeżenie domostw oraz bydła. Jest niezwykle odporny na niskie temperatury, dzięki gęstej sierści. Nie sprawdzi się w bloku na małej powierzchni. Zdecydowanie lepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem, gdzie będzie miał miejsce do biegania a także teren do pilnowania. Idealnie czuje się w roli stróża, z uwagi na swoją przeszłość.
- Wygląd
Mastif wyglądem przypomina lwa i imponuje swoimi dużymi rozmiarami. Ich wielkość w kłębie jest imponująca: u samców około 66 cm, natomiast u suki około 61 cm. Ich waga waha się między 35 a nawet 75 kilogramów. Ten wygląd budzi postrach u niejednego człowieka. Głowa jest duża z brązowymi oczami, trójkątnymi uszami i grzywą, która nadaje charakterystyczny wygląd lwa. Tułów i łapy są bardzo silne, a całe ciało pokryte gęstą sierścią. Występuje w różnych umaszczeniach. Najbardziej popularne to czarny, czarny podpalany, czerwony i błękitny.
- Charakter
Czy mastyf tybetański jest tak groźny na jakiego wygląda? Oprócz imponujących rozmiarów, potrafi zaskoczyć również donośnym szczekaniem. Z uwagi na jego wielkość najlepiej czuje się w dużym domu z dużym ogrodem. Jest przystosowany do niskich temperatur, dlatego może mieszkać na podwórku. Wymaga jednak budy dostosowanej do jego rozmiarów oraz nie wolno zapominać o kontakcie z opiekunem. Do swoich właścicieli jest przywiązany, jednak do obcych podchodzi z dystansem. Mastif tybetański jest uparty i dominujący. Nie łatwo nad nim zapanować. Wymaga wczesnej socjalizacji oraz dużej cierpliwości w tresurze. Już od najmłodszych lat należy postawić mu granice i nauczyć pożądanych zachowań. Oczywiście w miarę możliwości, ponieważ nie warto liczyć, że pies stanie się nam całkowicie posłuszny. Okazuje się, że są przyjaźnie nastawione do dzieci. Lubią też zabawę z opiekunem oraz z innymi psami. Nie potrzebują przesadnej aktywności. Z uwagi na rozmiar, dużo ruchu może nadmiernie obciążyć stawy. Wystarczą regularne spacery, by zapewnić odpowiednią dawkę codziennego ruchu.
- Zdrowie
Pies ten uchodzi za zdrową rasę. Nie jest obciążony wieloma chorobami genetycznymi. Żyje około 10 lat, co na duże rasy jest dobrym wynikiem. Najczęściej odnotowanymi schorzeniami są skręty żołądka, a także choroby oczu i uszu.
- Pielęgnacja
Mastif nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jego futro jest bezzapachowe oraz niełatwo je pobrudzić. Opiekun powinien jednak zadbać o regularne wyczesywanie. Ważna jest także pielęgnacja oczu i uszu. Należy je regularnie czyścić, ponieważ są podatne na stany zapalne.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj