
Na co zwrócić uwagę przy wyborze psiej hodowli?
Czas czytania: 3 min

Co na początku?
Szukając psiaka, możesz tak naprawdę korzystać z popularnych wyszukiwarek, czy też grup i profili w mediach społecznościowych. To tam znajdziesz ogłoszenia, czy też opinie na temat upatrzonej hodowli. Oczywiście oprócz tego, jeśli znasz konkretną nazwę właściciela Twojego przyszłego psiaka, to możesz przejrzeć jego stronę Internetową, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Warto także przygotować sobie pytania i następnie zadać je hodowcy mailowo, czy też telefoniczne – pamiętajcie, że w tym wypadku absolutnie nie ma głupich pytań, w końcu w grę wchodzi przygarnięcie żywej istoty.
Jak sprawdzić, czy hodowla jest legalna?
Coraz częściej i głośniej mówi się o tym, by absolutnie nie decydować się na psiaka z niezarejestrowanej hodowli, ale wciąż wiele osób to robi. Dlaczego nie powinno się tego robić? Jak sama nazwa mówi – ta hodowla działa nielegalnie, i tym samym nie jest ona sprawdzana przez odpowiednie organizacje. W takich miejscach często rodzą się zwierzęta chore (co jest ukrywane przez hodowców), a suczki są wykorzystywane do wydawania na świat zbyt dużej ilości maluchów, co jest dla nich nienaturalne. Oprócz tego, psiaki zazwyczaj żyją w okropnych warunkach i nie są zsocjalizowane. Kupienie zwierzaka z takiej hodowli oznacza zezwolenie na tak przykry los zwierząt, a przekazywanie na to swoich pieniędzy dodatkowo wpływa na utrzymanie takiego miejsca i dalszą “produkcję” psiaków.
Jeśli chcesz mieć czyste sumienie i przygarnąć do swoich czterech kątów futrzaka, który będzie pochodził z dobrego miejsca, to sprawdź, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKWP – Związku Kynologicznego w Polsce, możesz do nich napisać, zadzwonić lub poszukać hodowli na dedykowanej stronie Internetowej: http://www.zkwp.pl/
Pamiętaj, by przede wszystkim zweryfikować, czy aby na pewno jest to “ZKWP”, ponieważ wiele nielegalnych hodowli przypisuje sobie bycie w nieznanym nikomu stowarzyszeniu, by zmylić zainteresowanego.

Pies wybrany, hodowca także, weryfikacja przeszła pomyślnie – co dalej?
Gdy już zdecydujesz się na konkretnego psiaka, to pamiętaj, by koniecznie skontaktować się z hodowcą i zarezerwować swoją wymarzoną “małą kulkę”. Hodowca w ramach potwierdzenia, że na pewno ten konkretny szczeniak do Ciebie trafi, poprosi Cię o przekazanie zadatku. Następnie zostaniesz poinformowany, kiedy psiak będzie gotowy do odbioru, zazwyczaj jest to między 2 a 3 miesiącem życia, w zależności od etapu rozwoju maluszka. Natomiast podczas odbioru nowego członka rodziny, będziesz zobowiązany podpisać odpowiednią umowę, a także otrzymasz wyprawkę, która pomoże Wam w pierwszych chwilach z maleństwem.
Wybór odpowiedniej hodowli to klucz do sukcesu. Wspierając legalnie działających właścicieli czworonogów, przyczyniasz się do polepszenia się dobrostanu zwierząt, a także okazujesz należytą empatię i zrozumienie. Pamiętaj, by edukować także swoich najbliższych, bo tylko wspólnie możemy coś zmienić. A jeśli podczas szukania swojego psiaka trafisz na nieuczciwych hodowców – pamiętaj, by zgłosić takie działania. Jesteśmy w tym razem!
Czy zakup psiaka to coś skomplikowanego? Oczywiście, że nie, ale na pewno wymaga poświęcenia sporej uwagi, następnie zrobienia weryfikacji, a także podczas tego procesu zachowania zasady ograniczonego zaufania.

Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj