
Nie dla psa kiełbasa – Czy pies może jeść kiełbasę i inne potrawy z grilla?
Czas czytania: 3 min

Czy kiełbasa jest dla psa szkodliwa?
Podstawowymi składnikami kiełbas jest wieprzowina, sól i inne przyprawy, ale w procesie wytwarzania wykorzystuje się również inne rodzaje mięsa i podrobów. W zależności od składu i sposobu produkcji różna jest kaloryczność poszczególnych kiełbas. Z tych powodów kiełbasa dla psa niekoniecznie jest dobrym wyborem. Przede wszystkim czworonogi nie powinny jeść solonych produktów. Podczas gdy sama wieprzowina nie zaszkodzi Twojemu psiakowi, czosnek i inne przyprawy dodane do kiełbasy mogą być dla niego niebezpieczne. Należy również pamiętać, że tłuste kiełbaski podawane zwierzętom domowym w dużych ilościach mogą powodować niestrawność. Krótko mówiąc – kiełbasa nie jest dla psów, nawet jeśli serwujemy ją sporadycznie. Podstawą diety Twojego pupila powinna być karma mokra lub sucha, dostosowana do wieku i potrzeb zdrowotnych zwierzęcia.
Czy pies może jeść potrawy z grilla?
Kiełbasa dla psa z grilla i w każdej innej postaci nie jest dobrą propozycją. Czy w takim razie nie możemy poczęstować pupila żadnym innym daniem z rusztu? Pamiętając, że szkodliwe dla psów nie jest samo mięso, ale przede wszystkim przyprawy, warto przygotować dla czworonoga kawałek kurczaka czy indyka bez żadnych dodatków i bez kości, które ze względu na swoją kruchość mogą poranić przewód pokarmowy zwierzęcia. Dobrym wyborem będą też niektóre warzywa, np. papryka lub cukinia. Najrozsądniej jest jednak serwować psu dania z grilla w niewielkich ilościach i oczywiście bez przypraw.

Co zamiast kiełbasy i innych dań z grilla?
Wspólne grillowanie to świetny pomysł na letni wieczór w gronie najbliższych. Nic więc dziwnego, że pies chce w takim spotkaniu uczestniczyć. Jeśli zapomnisz przygotować dla swojego pupila coś odpowiedniego, świetnym rozwiązaniem będą gotowe przekąski dla zwierząt. Specjalne przysmaki dla psa z pewnością nie zaszkodzą zwierzakowi i możesz mu je bez obaw podać przy wspólnym posiłku. Są dostępne w różnych smakach, dlatego na pewno znajdziesz przysmak odpowiedni dla swojego czworonoga.
Maślane oczy vs. zdrowy rozsądek
Wszystko ma swoje granice, również ilość podawanych przysmaków dla psa. Nie ulegajmy pupilowi za każdym razem gdy zrobi maślane oczka i poprosi o smaczek. Należy pamiętać, że przysmaki są dodatkiem i nie powinny przekraczać 10-15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której przysmak będzie dla psa czymś naturalnym, codziennym, podawanym mu odruchowo. Właściciele chcą dla swoich pupili jak najlepiej i często ulegają ich zachciankom, jednak to nie jest dobra droga.
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj