Nowy rok + nowy/a ja = lepszy przewodnik psa
Czas czytania: 3 min
Popatrzmy na naszego psa i zastanówmy się jaki jest, co lubi robić, jak lubi się bawić, a teraz pomyślmy jak często znajdujesz czas aby właśnie to z nim porobić. Każdy pies jest inny, jednak jedno łączy je wszystkie, kochają swojego przewodnika i chcą spędzać z nim czas. Połączmy to wszystko, a może znajdziemy rozwiązanie na nasze problemy jak i problemy naszego psa.
Spędzanie czasu z psem, głaskanie go czy zabawa sprawia nie tylko przyjemność jednej stronie ale również rozładowuje napięcie w naszym organizmie i zmniejsza stres, dlatego warto to robić.
Młode pieski, które dopiero poznają świat potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Poświęcajmy im jak najwięcej czasu ale w sposób produktywny i przyjemny. Uczmy świata, socjalizujmy z ludźmi i psami ale przede wszystkim poznajmy go aby w przyszłości dopasować do jego predyspozycji odpowiednie zajęcia. Najlepszym wstępem i zaznajomienie się z psią komunikacją jest psie przedszkole, tam dowiemy się jak porozumiewają się z nami, między sobą, na co zwracać uwagę, jak wygląda zabawa i jak wprowadzić go w wielki świat. Okres szczenięcy jest bardzo waży w rozwoju naszego psa i od niego może zależeć jak będą wyglądać nasze relacje jak i jego pogląd wszystkiego co go otacza.
Na etapie psich nastolatków mamy dużo pracy ale też musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli poznaliśmy dobrze naszego psa teraz możemy wdrożyć nasz plan w życie. Zróbmy z nim coś fajnego, dopasujmy swoje zainteresowania i spędzajmy czas wolny w produktywny sposób. Jeżeli mamy pieska, który lubi biegać to czas ruszyć się z kanapy i zacząć biegać. Zapiszmy się na zajęcia z Agility lub Dogfrisbee jeżeli nasz pies uwielbia sport, skakać przez przeszkody lub łapać piłke, frisbee, patyki.
A może lubi niuchać, świetne! W tym przypadku odpowiedni będzie nosework lub kurs tropienia. Praca węchowa jest dla psa czymś naturalnym ale też 15 minut węszenia męczy bardziej niż 45 minutowy spacer. Zabawki inteligentne dla psa w typie węchowym też wspomagają rozwój i zmuszają do samodzielnego myślenia. Nie pozwólmy psu na nudę ponieważ ma to bardzo złe skutki, a przecież nie braliśmy go dla ozdoby.
Z psem po przejściach, schroniskowym, tak samo możemy spędzać czas wolny. Zadbajmy przede wszystkim o jego komfort, dajmy mu czas na zapoznanie z nami i miejscem w jakim będzie przebywał. Pozwólmy mu na oswojenie się z nową sytuacją, a z czasem wprowadzajmy treningi tego do czego ma predyspozycje. Obserwujmy naszego psa i dopasujmy pod niego nasze aktywności. Jeśli boryka się z jakimiś problemami pomóżmy mu przez nie przejść i przezwyciężyć. Skonsultujmy się też z dobrym behawiorystą, aby doradził jak z nim pracować, a nawet polecił odpowiedne wspólne zajęcia lub aktywności.
Mamy tyle możliwości na spędzanie aktywnego trybu życia z psem, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Aktywność z psem to sama przyjemność która sprzyja budowaniu więzi, zaufania ale również świetnej sylwetce oraz samopoczuciu. To niesamowite obserwować jak pies czerpie przyjemność z każdej aktywności ze swoim przewodnikiem jednocześnie ucząc się nowych rzeczy. Sprawmy tą przyjemność sobie i naszemu przyjacielowi, a od razu poczujemy się lepiej.
Jak widać nasze najczęstsze noworoczne postanowienia pokrywają się ze spędzaniem większej ilości czasu z naszym psem w sposób pozytywny. Możemy przy tym zrzucić zbędne kilogramy, zbędny stres i być lepszym przewodnikiem psa.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj